Dobry wzrok na długie lata! Zadbaj o swoje oczy jak najlepiej!

Nie każdy troszczy się swój wzrok, odkładając profilaktykę na później. Nie jest to jednak dobry pomysł. Szczególnie te osoby, które dużo pracują przy komputerze, powinny pomyśleć o kompleksowym wparciu dla swoich oczu.

Jak „wyostrzyć” spojrzenie? Co stosować, aby cieszyć się dobrym wzrokiem?

Pierwsza zasadnicza sprawa dotyczy naszych przyzwyczajeń i pracy. Co można zrobić? Przede wszystkim należy zachować odpowiednią odległość od monitora, czyli ok. 70 cm. Kolejna sprawa to konieczne przerwy przy pracy (co godzinę ok. 5 minut). Podczas takiego odpoczynku wskazane są ćwiczenia oczu, np. mruganie i patrzenie w dal w jeden punkt itd. Wtedy tez można zakropić oczy preparatem, dzięki któremu spojówki zostaną dobrze nawilżone. Oprócz kropli do oczu stosuje się często kapsułki zawierające składniki wpierające wzrok, np. Vitroft, Nutrol Total czy Clarin Activ. Wystarczy zażyć jedną kapsułkę dziennie, aby zapewnić swoim oczom m.in. potrzebną porcję witaminy C.

Warto też regularne przewietrzyć mieszkanie, także zimą. Suche powietrze nie sprzyja oczom. Powoduje łzawienie i pieczenie oraz ogólny dyskomfort.

Kolejna bardzo istotna kwestia dotyczy oświetlenia. Nie wystarczy światło emitowane z ekranu komputera. Potrzeba mocnej lampki biurkowej, dającej światło rozproszone równomiernie. Sporo osób doświetla też całe pomieszczenie lampą główną, aby jeszcze lepiej odciążyć wzrok.

Odpowiednio zbilansowana dieta ma duże znaczenie dla kondycji oczu!

To, co jemy, ma ogromne znaczenie dla kondycji wzroku. Trzeba wiedzieć, że cennym składnikiem wspierającym widzenie jest luteina. Ściślej rzecz ujmując, chroni ona naczynia włosowate siatkówki. Kolejnym zadaniem luteiny jest ochrona przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Można jej szukać przede wszystkim w zielonych warzywach liściastych.

Za prawidłowe widzenie odpowiedzialne są też takie witaminy jak A, C i E oraz Selen. Znajdują się one w największej ilości w zielonych, czerwonych i żółtych warzywach oraz owocach. Na talerzu nie powinno zabraknąć więc sałatek sporządzonych np. z kukurydzy, papryki czy marchwi. Oprócz takich produktów istotne w diecie dla oczu są kwasy omega 3, czyli dobre tłuszcze. Znajdują się one w chudych rybach, awokado i orzeszkach. Gdzie natomiast szukać cynku? Minerał ten występuje w dużych ilościach w ostrygach, wołowinie, czosnku, sezamie, migdałach i dzikim ryżu.

Co jeszcze można zrobić dla swoich oczu?

Na pewno zachowanie spokoju i powstrzymanie się od stresu, ma duże znaczenie. Stres oksydacyjny uszkadza naczynia włosowate oka, powodując stan zapalny. Dlatego dobrym sposobem na poprawienie swojego samopoczucia jest aktywność fizyczna. Podczas wysiłku usprawnia się krążenie krwi, także w narządzie wzroku. Co więcej, aktywność fizyczna wspomaga produkcję rodopsyny. Jest to związek barwnikowym, odpowiadający za lepsze widzenie po zmroku.

Wyżej wymienione wskazówki należy jeszcze uzupełnić o pokrzepiający sen. Dobre efekty przynoszą też okłady ziołowe na oczy. Jeśli ktoś ma wadę wzroku, musi pamiętać o jej korekcji. Zaniedbanie tego najczęściej skutkuje pogłębianiem się wady.