Dobór klimatyzatora do wielkości pomieszczenia?

dobor-klimatyzatora-do-wielkosci-pomieszczenia

Założenie klimatyzacji to dość spora inwestycja, dlatego przy zakupie konkretnej jednostki warto zwrócić uwagę na jej poszczególne parametry. Jednym z istotniejszych jest moc chłodnicza, którą należy dobrać do wielkości danego pomieszczenia. Bez obaw – samodzielne dokonanie obliczeń nie jest wcale trudne. Z niniejszego tekstu dowiesz się, jak określić niezbędną moc klimatyzatora oraz co może się stać, kiedy zakupisz zbyt słabą lub zbyt mocną jednostkę.

Dlaczego dobór właściwej mocy klimatyzacji jest tak ważny?

Zakup klimatyzatora o zbyt małej mocy sprawi, że urządzenie nie zapewni Ci optymalnego komfortu termicznego. Fakt, urządzenie może pracować na „wyższym biegu”, jednak w ten sposób doprowadzisz do szybszego zużywania się poszczególnych podzespołów, a zwłaszcza sprężarki – wymiana tego elementu jest na tyle droga, że w wielu przypadkach okazuje się zupełnie nieopłacalna.

Zainwestowanie w jednostkę o zawyżonej wydajności również nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego? Otóż niepotrzebnie narazisz się na wyższe koszty – zarówno na etapie zakupu urządzenia, jak i jego późniejszej eksploatacji (sprzęt będzie po prostu pobierał więcej energii elektrycznej, niż jest to w rzeczywistości konieczne). To wszystko sprawia, że warto zadbać o właściwy dobór mocy chłodniczej.

Jak dobrać moc klimatyzatora do powierzchni domu?

Określenie niezbędnej mocy klimatyzacji do domu jest wyjątkowo prostym zadaniem. Aby dokonać stosownych obliczeń, będziesz potrzebował tylko powierzchni pomieszczenia, jakie chciałbyś chłodzić z pomocą systemu klimatyzacyjnego. Wspomnianą wartość wystarczy pomnożyć razy 100 – w efekcie otrzymasz moc chłodniczą wyrażoną w watach. Na potrzeby niniejszego tekstu przyjmijmy, że chciałbyś zamontować klimatyzację w salonie o metrażu 30 metrów kwadratowych. W takim razie zapis wyglądałby następująco: 30 m² x 100 = 3000 W. W przytoczonym przykładzie musiałbyś więc kupić klimatyzator o mocy około 3 kW.

Musisz jednak pamiętać, że powyższe obliczenia mają jedynie charakter orientacyjny i sprawdzą się najlepiej w przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości, tj. od 2,5 do 2,8 m. Pokoje w Twoim domu lub mieszkaniu są wyższe? Zastosuj więc wzór, który uwzględnia kubaturę. Wróćmy do poprzedniego przykładu. Zakładając, że Twój salon ma sufit na wysokości 3 metrów, obliczenia będą wyglądały tak: 30 m² x 3 m x 40 = 3600 W. Jak sam widzisz, pomieszczenia o większej kubaturze wymagają zastosowania mocniejszych klimatyzatorów.

Wysokość pomieszczeń to nie jedyny wyjątek. O czym jeszcze pamiętać?

Niestandardowa wysokość stropu nie jest jedynym czynnikiem, który wymusza zwiększenie wyliczonej mocy chłodzenia. Powinieneś zwrócić uwagę również na:
promieniowanie słoneczne (w pokojach o silnym nasłonecznieniu należy dodać 20-30% zapasu mocy),
zastosowaną izolację termiczną (słaba izolacja = większa moc, średnio o 10-20%).
położenie konkretnych pomieszczeń (w przypadku pokojów zlokalizowanych na poddaszu musisz uwzględnić nawet 30-50% więcej mocy).

Nie mniej istotna jest też powierzchnia przeszkleń, liczba domowników, długość ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz rodzaj wykorzystywanych systemów grzewczych. Warto też zwrócić uwagę na stopień zacienienia okien – wynikający zarówno z otoczenia, np. bliskości lasu, jak i zastosowania różnych dodatków, np. folii, rolet czy żaluzji zewnętrznych – dodaje specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Katowic, która zajmuje się montażem i serwisem systemów klimatyzacyjnych.

A może warto skorzystać z pomocy fachowca?

Dokonanie podstawowych obliczeń nie powinno sprawić Ci żadnego problemu, jednak otrzymany w ten sposób wynik będzie niezbyt dokładny. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest zwrócenie się o pomoc do fachowca. Doświadczony specjalista dobierze odpowiednią jednostkę nie tylko na podstawie metrażu danego pomieszczenia, ale także wielu czynników, których nie będziesz w stanie samodzielnie przeanalizować. Skorzystanie z usług firmy wydaje się więc najrozsądniejszym rozwiązaniem.