Dlaczego whisky przechowuje się w karafce?

dlaczego-whisky-przechowuje-sie-w-karafce

Whisky to wymagający i ekskluzywny trunek, na tyle popularny i chętnie spożywany, że towarzyszy zarówno wystawnym przyjęciom, jak i kameralnym spotkaniom. Odpowiednie warunki przechowywania pozwalają na długo zachować smak i aromat trunku. Jaką rolę w tym procesie pełni karafka? Czy przechowywanie w niej whisky jest lepsze dla utrzymania walorów trunku niż trzymanie go w oryginalnej butelce?

W jakich warunkach przechowywać whisky?

Promienie słoneczne i wilgoć negatywnie wpływają na smak whisky, dlatego zaleca się unikać przechowywania whisky w miejscu, w którym panują takie warunki. Jeśli trunek znajduje się w oryginalnej butelce, powinna być ustawiona pionowo, by opary znajdujące się w niej nawilżyły korek. Jego wysuszenie mogłoby niekorzystnie wpłynąć na walory smakowe alkoholu. Niska temperatura maskuje smak i aromat whisky, dlatego degustacja trunku powinna odbywać się, gdy ten ma temperaturę pokojową. Nie zaleca się trzymania napoju w lodówce. Idealny będzie zamykany barek lub szafka.

Dlaczego warto przechowywać whisky w karafce?

Whisky to alkohol, którym można się delektować, toteż spożywanie trunku rozciąga się w czasie, a jedna butelka może wystarczyć na bardzo długo. Zarówno przechowywanie w butelce, jak i w karafce nie poprawia walorów smakowych whisky, natomiast co ważne – nie powoduje ich utraty. Karafka pełni w tym procesie bardzo ważną funkcję. Otóż nie tylko warunki zewnętrzne mają wpływ na smak i aromat napoju. Jak wyjaśnia sklep z artykułami do domu Prolida, należy zadbać, by trunek wypełniał minimum połowę naczynia, w którym jest przechowywane. Zawartość powietrza wypełniającego pustą przestrzeń wchodzi w reakcję z pozostałymi substancjami i zmienia charakter trunku. Warto zatem przelać whisky do mniejszej karafki tak, by alkohol wypełniał ją co najmniej do połowy. Za karafką przemawia także korek. W odróżnieniu szczególnie od starszych butelek whisky, szklane i kryształowe modele karafek posiadają zamknięcia z tego samego materiału, który nie wpływa na walory smakowe whisky.

Karafka jako dodatek estetyczny

Choć oryginalna butelka whisky, w zależności od marki i roku produkcji, może początkowo prezentować się interesująco, z czasem etykieta blaknie i się nie ściera. Dlatego oprócz praktycznych względów wpływających na aromat i smak whisky, karafka ma również przewagę pod względem estetyki. Oferta rynkowa obejmuje karafki o zróżnicowanej pojemności i w wielu stylach. Od minimalistycznych i ekskluzywnych, po klasyczne, bogato zdobione, karafki kryształowe.