Dlaczego nauka picia jest ważna dla dziecka?

Jak zacząć naukę picia?

Nauka picia stanowi niezwykle istotny element w życiu każdego dziecka. To ważna umiejętność, a także gwarancja właściwego nawodnienia organizmu. Zamiast butelek ze smoczkiem, które trzeba wyeliminować najpóźniej w okolicach 1 roku życia, należy wprowadzić dobrej jakości butelki ze słomką. Bidon b.box również stanowi ciekawą alternatywę.

Dlaczego warto pić z bidonu bądź kubka?

Problem z nauką picia pojawia się przede wszystkim u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Jest to związane z faktem, że od pierwszych dni życia pokarmy są podawane przez smoczek. Dla maluszków oznacza to brak wysiłku w trakcie picia i minimalne ryzyko zachłyśnięcia się mlekiem. Jednak po upływie 6 miesiąca życia, kiedy dziecko samo trzyma już główkę, należy zacząć naukę picia z kubeczka. Bidon b.box czy kubek niekapek to kolejne dobre propozycje, które powinny zastąpić butelkę ze smoczkiem. Picie z kubeczka czy bidonu ma szereg korzyści. Przede wszystkim pozwala całkowicie wyeliminować problemy związane z używaniem smoczków. Mowa o braku higieny, wadach zgryzu, psuciu się zębów i zaburzonym rozwoju aparatu mowy. Największym zagrożeniem jest cukier, który sprawia, że nawet dwuletnie dziecko pijące z butelki ze smoczkiem może zmagać się z próchnicą. Reasumując, picie z kubeczka czy bidonu jest przede wszystkim zdrowsze. Dodatkowo ułatwia właściwe układanie języka i ust, dzięki czemu aparat mowy jest cały czas trenowany. W przyszłości oznacza to brak problemów z mową. Poleca się, aby naukę picia z kubeczka zacząć w wieku 6 miesięcy, jednak nie każde dziecko będzie na to gotowe. Kiedy maluszek siedzi samodzielnie, pobiera pokarm w łyżeczki i widać, że jego rozwój idzie w szybkim tempie, warto działać, gdyż w tym wypadku obowiązuje zasada im szybciej, tym lepiej.

Jak zacząć naukę picia?

Rozpoczęcie nauki picia należy zacząć od wyboru odpowiedniego sprzętu. Kiedy zdecydujemy się na kubek, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek i umiejętności niemowlaka. Kubek niekapek idealnie nadaje się do samochodu czy podróży – nic się z niego nie wylewa, a aparat mowy dziecka cały czas rozwija się bez problemów. W przypadku najmłodszych najlepiej wybrać miękki ustnik, a dla maluszka, który ukończył już rok, lepiej sprawdzi się twardszy model. Kubek niekapek nie powinien być używany zbyt długo, dlatego jak tylko picie z niego przestanie sprawiać trudność, warto przejść na bidon b.box albo otwarty kubek. Bidon wyposażony w słomkę również nie generuje wad zgryzu, ale rodzice muszą upewnić się, że w trakcie picia słomka jest objęta wargami. Dodatkowo należy umieścić ją pomiędzy zębami a wargami, nie powinna mieć żadnego kontaktu z językiem.

Z kolei pochyły kubeczek do picia wiąże się z większym zaangażowaniem w naukę picia, gdyż ten model nie chroni przed rozlewaniem. Dziecko kontroluje ilość przepływającego soku. Zdolne maluszki szybko opanują, jak pić, żeby nie wylać na siebie całej zawartości.

Właściwie dobrany kubeczek czy bidon nie może być zbyt ciężki, dlatego wybór odpowiedniego tworzywa jest szczególnie istotny. Pod żadnym względem nie należy sięgać po szklane modele. Odpowiednie profilowanie i poręczność również są ważne. W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na łatwość w utrzymaniu czystości, gdyż kubek czy bidon podawany dziecko musi być myty co najmniej raz dziennie.

Nauka picia we wczesnym wieku to pierwszy krok do samodzielności i jednocześnie zabezpieczenie przed frustracją w późniejszych miesiącach.