Dlaczego coraz więcej firm stawia na druk UV?

Drukarnie wielkoformatowe nie mogą narzekać na brak zamówień. Koniunktura gospodarcza powoduje, że firmy w niemal każdej branży muszą ostro rywalizować o klientów, wykorzystując do tego również nośniki reklamy zewnętrznej – billboardy, bannery, reklamy pneumatyczne, flagi etc. I choć wciąż podstawową techniką wykorzystywaną do produkcji nośników outdoorowych jest druk solwentowy, to coraz większe zainteresowanie zaczyna budzić druk UV. Czym wyróżnia się ta technologia? Dlaczego warto na nią postawić planując kampanię np. z użyciem bannerów? Jakie są najważniejsze zalety druku UV? Zapraszamy do lektury.

Druk UV, czyli jedna z najtrwalszych metod nadruku

Druk UV jest rodzajem druku cyfrowego, który obecnie wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji zewnętrznych nośników reklamowych, ale też do znakowania gadżetów czy różnego rodzaju produktów konsumenckich. Firmy najczęściej decydują się na tę technologię, gdy planują zamówić bannery, plakaty, siatki, folie samochodowe czy szyldy, czyli wszystkie tzw. outdoorowe nośniki reklamy.

Na czym polega druk UV? W tej technologii chodzi o naniesienie projektu graficznego na materiał (np. folię) poprzez napylanie tuszu polimerowego, który następnie jest utwardzany lampą LED emitującą światło ultrafioletowe.

Ciekawostka

Zasada działania profesjonalnych maszyn drukujących w technologii UV nie różni się specjalnie od domowych czy biurowych drukarek atramentowych.

Kluczową cechą druku UV jest stosowanie głowic drukujących białym tuszem, który pełni funkcję podkładu – pozwala to zadrukować nawet transparentne nośniki, by wymienić tylko szklane panele czy przeźroczystą pleksi. Dzięki temu zyskujemy dużą swobodę, jeśli chodzi o wybór projektu graficznego, jaki ma zostać naniesiony na dane podłoże, co pozwala tworzyć kreatywne, doskonale widoczne i przykuwające uwagę odbiorców reklamy.

Szeroki wybór nośników

Druk UV ma tę zaletę, że jest technologią uniwersalną w zastosowaniu. Można ją wykorzystać do produkcji zarówno wielko-, jak i małoformatowych nośników reklamy: od billboardów po pendrive’y z logo firmy.

Ta uniwersalność wynika z faktu, iż nadruk w technologii UV może być naniesiony na praktycznie wszystkie popularne materiały stosowane w reklamie, w tym m.in. szkło, PVC spienione, płyty z polipropylenu, płyty meblowe, płyty wiórowe i OSB, drewno, płyty warstwowe, tekturę, aluminium, ceramikę, płyty TU-BOND, papier, kolorową folię samoprzylepną, skaj, dermę, len, płótno canvas czy wreszcie pleksi.

Druk UV dobrze sprawdza się do nanoszenia projektów graficznych na przedmioty o nieregularnych kształtach, stąd jest coraz chętniej wykorzystywany do produkcji gadżetów reklamowych. Bez problemu można również przygotować reklamy, które zostaną umieszczone na pojazdach, w tym samochodach firmowych czy środkach komunikacji miejskiej.

Najważniejsze zalety druku UV

Uniwersalność nie jest oczywiście wystarczającym powodem, dla którego warto zainwestować w druk UV. Celowo piszemy o inwestycji, ponieważ trzeba pamiętać, że ta technologia druku generuje nieco wyższy koszt po stronie zamawiającego. Ma to jednak swoje uzasadnienie.

Przede wszystkim druk UV jest niezwykle trwały. Charakteryzuje się podwyższoną odpornością na promieniowanie słoneczne (brak problemu z blaknięciem nośnika reklamy), niską i wysoką temperaturę oraz inne niekorzystne czynniki pogodowe. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, iż wzmocniony nadruk nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia, a i tak pozostaje niewrażliwy na działanie np. toksyn znajdujących się w powietrzu. Dlatego reklamy zewnętrzne wyprodukowane z użyciem tej technologii idealnie sprawdzają się w centrach dużych miast.

Kolejną istotną zaletą druku UV jest rewelacyjna jakość i precyzja odwzorowania projektu graficznego. Mówimy tutaj o jakości fotograficznej, co oznacza, że reklama na nośniku wygląda identycznie jak na monitorze komputera. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia firm, które skrupulatnie dbają o właściwą prezentację ich wizerunków.

Wspomnijmy również o tym, że druk UV idealnie sprawdza się w przypadku chęci zamówienia ograniczonej liczby nośników. Tutaj nie ma problemu ze zrealizowaniem zamówienia o symbolicznym nakładzie, na przykład kilku sztuk. W dodatku czas produkcji nośnika reklamowego jest znacznie krótszy, niż ma to miejsce w przypadku druku solwentowego – nie ma bowiem potrzeby stosowania dodatkowej obróbki (nośnik jest od razu gotowy do użytku).

Druk UV – gdzie można go zamówić?

Warto wiedzieć, że nie wszystkie drukarnie oferują produkcję materiałów reklamowych z wykorzystaniem druku UV. Jeśli więc po przeczytaniu tego poradnika wiesz już, że będzie to najlepszy wybór dla Twojej firmy, to skup się na wybraniu odpowiedniego wykonawcy.

Bardzo dobrą opinią wśród klientów cieszy się Grupa Luxpol, która jest jedną z najdłużej działających drukarni wielkoformatowych w naszym kraju. Z pełną ofertą druku UV Grupy Luxpol możesz się zapoznać na stronie http://grupaluxpol.pl/druk-uv.