Depilacja laserowa – jak wyglądały jej początki?

Depilacja laserowa – jak wyglądały jej początki?

Usuwanie owłosienia jest praktykowane przez ludzi od tysięcy lat, choć na przestrzeni epok zmieniały się powody tych praktyk, obszary ciała, które im poddawano, a przede wszystkim – stosowane metody. Jakie początki miało laserowe usuwanie włosów? Kiedy i dlaczego zyskało dużą popularność?

Laserowe usuwanie włosów w fazie eksperymentów

Laser wszedł do powszechnego użytku w latach 50. XX wieku. Pojawił się w przemyśle i medycynie, a także w poligrafii czy telekomunikacji. Wtedy była to jednak nowość. W tamtych czasach laser był jeszcze bardzo słabo poznany i nie znano większości jego możliwych zastosowań. Nikt zatem nie myślał nawet o laserowym usuwaniu owłosienia – zwyczajnie nie wiedziano o tym, że to możliwe.

Dopiero w latach 70. XX wieku rozpoczęto badania nad związkiem lasera z barwami. Z czasem odkryto, że laser może działać punktowo na określone kolory. Zjawisko to nazwano selektywną fototermolizą. Jak się później okazało, odkrycie to miało umożliwić proste usuwanie włosków. W końcu dzisiejsza depilacja laserowa polega na emisji wiązki wychwytywanej przez barwnik włosa. To dzięki melatoninie, która wychwytuje laser, wiązka może doprowadzić do zniszczenia mieszka włosowego.

Powszechność depilacji laserowej

Nie od razu po odkryciu selektywnej fototermolizy laserowe usuwanie włosów stało się powszechne. Musiało minąć nieco czasu, aby dopracować metodę. Przede wszystkim początkowo laser niszczył nie tylko mieszek włosowy, ale również skórę. Dopiero w latach 80. opracowano metodę, umożliwiającą oszczędzenie skóry. Po latach testowania i ulepszania lasera, w 1996 roku FDA – amerykańska Agencja Żywności i Leków – zatwierdziła laserowe usuwanie owłosienia jako zabieg bezpieczny. Można powiedzieć, że wtedy dopiero depilacja laserowa stała się ogólnodostępna.

Choć laserowe usuwanie włosów jest dostępne od ponad 25 lat, powszechne stało się nieco później i wciąż zyskuje na popularności. Wszystko za sprawą nieustannych prac nad doskonaleniem metody, dzięki czemu staje się ona coraz skuteczniejsza i mniej inwazyjna.

Zapraszamy: Vectusepilacja – laserowe usuwanie włosów Poznań