Czym zajmuje się pulmonolog?

Układ oddechowy jest narażony na wiele schorzeń, między innymi na te, które spowodowane są przewlekłymi przeziębieniami czy nawet życiem w dużych miastach. W sytuacji, w której infekcje dróg oddechowych nawracają bądź nie dają Ci spokoju, koniecznie udaj się do pulmonologa. Czym zajmuje się ten specjalista?

Czym zajmuje się pulmonolog?

Pulmonolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem, diagnostyką i profilaktyką wszystkich chorób powiązanych z układem oddechowym. Jednak układ ten to nie tylko płuca, o czym często zapominamy. W jego skład wchodzą także drogi oddechowe, czyli jama nosowa, gardło, krtań, tchawica i oskrzela. Oczywiście chorobami układu oddechowego zajmuje się także lekarz pierwszego kontaktu, do którego można zgłosić się wtedy, gdy infekcja dopiero się pojawiła. Jeśli jednak jest ona przewlekła bądź nawracająca, pulmonolog będzie odpowiednim wyborem.

Kiedy udać się do pulmonologa?

Pulmonolog powinien być lekarzem specjalistą zasugerowanym przez lekarza pierwszego kontaktu w momencie, w którym infekcje układu oddechowego są częste, nawracające bądź bardzo ostre. Warto pomyśleć o wizycie u pulmonologa także wtedy, gdy odczuwasz ucisk w klatce piersiowej czy duszności bądź gdy uporczywy kaszel pojawia się u Ciebie bez wyraźnej infekcji. Do pulmonologa powinny zgłosić się także osoby ze świszczącym oddechem i krwiopluciem.

Jakie choroby leczy pulmonolog?

Pulmonolog może zdiagnozować i pomóc w leczeniu chorób związanych z układem oddechowym. Diagnozuje między innymi astmę oskrzelową, gruźlicę, mukowiscydozę, odmę płucną, ale także pylicę płuc, grzybicę czy zapalenie płuc i oskrzeli. Przy każdej z tych chorób konieczna jest konsultacja, wykonanie szeregu badań, a następnie podjęcie leczenia. Przychodnia Wilanów jest jednym z miejsc, w których możesz umówić się na konsultację z pulmonologiem.

Jak wygląda wizyta u pulmonologa?

Wizyta u pulmonologa, podobnie jak u innych specjalistów, rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem. Lekarz pyta nie tylko o stan zdrowia czy objawy, ale również o przebyte choroby oraz problemy pojawiające się w rodzinie, które mogą mieć wpływ na choroby uwarunkowane genetycznie. W zależności od tego, jak przebiegnie wywiad, pulmonolog może zalecić szereg badań, które nierzadko są wykonywane jeszcze podczas pierwszej wizyty. Badaniem, które umożliwia przeprowadzenie oceny wydolności płuc, jest między innymi spirometria, którą lekarz zaleca większości pacjentów z nawracającymi infekcjami dróg oddechowych. Pulmonolog może zalecić także przeprowadzenie bronchoskopii, USG płuc, tomografii, rezonansu czy też testów wziewnych.

Pulmonolog jest jednym z tych specjalistów, których warto odwiedzić, gdy choroby układu oddechowego powtarzają się zbyt często i stanowią niemały problem podczas wykonywania codziennych czynności. Aby dowiedzieć się więcej na temat pracy pulmonologa oraz konsultacji z lekarzem tej specjalności, wejdź na stronę Cmp.med.pl.