Czym zajmuje się poradnia chorób zakaźnych?

Choroby zakaźne to w dużej części schorzenia bardzo groźne, zagrażające nawet życiu. Jednak poradnia chorób zakaźnych to miejsce, w którym leczy się też mniej poważne schorzenia. Zatem jak jednoznacznie określić, czym zajmuje się poradnia tego typu? Kiedy warto się do niej udać? Odpowiadamy!

Co to jest choroba zakaźna?

Aby zrozumieć, czym zajmuje się poradnia chorób zakaźnych, trzeba najpierw zrozumieć czym w ogóle jest choroba zakaźna. Mowa tutaj o schorzeniu wywoływanym przez organizmy, które przedostały się z zewnątrz do organizmu człowieka. Mogą się tam one pojawić zarówno poprzez kontakt z zakażoną osoba, jak i z czynnikiem chorobotwórczym występującym w przestrzeni – w powietrzu lub na powierzchni. Mowa tutaj o takich czynnikach, jak bakterie, wirusy, grzyby czy też pasożyty. Każda z chorób spełniających powyższe warunki należy do spektrum zainteresowania poradni chorób zakaźnych. Zatem jak widać, w poradni takiej specjaliści zajmują się bardzo wieloma różnorodnymi schorzeniami.

Diagnoza i leczenie

Poradnia chorób zakaźnych to miejsce, w którym można otrzymać kompleksową pomoc. Wizyta rozpoczyna się od próby postawienia diagnozy. Jeśli pacjent posiada wyniki badań, często to wystarczy, aby w połączeniu z wywiadem wyciągnąć odpowiednie wnioski i postawić diagnozę. Jeśli nie, lekarz kieruje pacjenta na badania dodatkowe i zleca pojawienie się na kolejnej wizycie po otrzymaniu wyników.

Kiedy diagnoza zostanie postawiona, lekarz zleca odpowiednie leczenie. Przepisuje leki i kieruje na odpowiednie zabiegi. Później poradnia chorób zakaźnych nadzoruje proces leczenia. Pacjent powinien regularnie pojawiać się na wizytach kontrolnych aż do zakończenia procesu leczenia. Czas trwania leczenia i poziom jego skomplikowania są zależne od tego, z jakim czynnikiem chorobotwórczym mamy do czynienia. Różnorodność jest w tym obszarze bardzo duża.

Zakres zainteresowań poradni chorób zakaźnych jest bardzo szeroki. Warto się do niej udać w przypadku wystąpienia objawów takiej choroby, a także potencjalnego kontaktu z czynnikiem chorobotwórczym.

Zapraszamy: poradnia chorób zakaźnych Gdynia