Czym są dyski lamelkowe?

Czym są dyski lamelkowe

Szlifowanie i wykańczanie materiałów to wymagające zadanie, zwłaszcza, gdy istnieje konieczność szybkiego usuwania materiału. Bez względu na to, czy obrabiany materiał to stal nierdzewna, stal węglowa czy inne tworzywo, doskonale do jego obróbki sprawdzą się dyski lamelkowe. Idealnie dostosują się do wszelkich drobnych wad powierzchni, wykańczając ją z niezwykłą precyzją i dokładnością. Czym właściwie są dyski lamelkowe i z czego wynika ich ogromna i wciąż wzrastająca popularność? Gdzie znajdują swoje zastosowanie i w jakich typach występują na rynku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czym są dyski lamelkowe?

Dyski lamelkowe to najpopularniejsze materiały ścierne dostępne na rynku. Wykorzystuje się je przede wszystkim do szlifowania spoin, ale także do szeregu innych czynności, jak np. oszlifowywania niewielkich rys, odprysków czy usuwania rdzy i starej farby. Zastosowanie dysków lamelkowych jest wyjątkowo szeroko i uniwersalne.

Skuteczne wygładzanie powierzchni – typy dysków lamelkowych

Dyski lamelkowe dostępne w sklepach występują w kilku typach różniących się od siebie budową i zastosowaniem. Jednym z nich jest typ 27. Są to płaskie dyski, pozwalające na pracę przy minimalnym kącie nachylenia do 10 stopni. Dzięki takim parametrom pracy możliwe jest bardzo szybkie usuwanie materiału pod dużym naciskiem, z wykorzystaniem twardości ścierniwa. Innym typem dysków lamelkowych jest typ 29. Są to dyski pracujące pod większym kątem nachylenia, w granicach 15-25 stopni. Powierzchnia kontaktu ścierniwa z obrabianym materiałem jest większa, dzięki czemu obróbka jest łatwiejsza. Tego rodzaju dyski pracują ze średnim dociskiem.

Rozwiązania dla najbardziej wymagających klientów

Dyski lamelkowe są nazywane także tarczami listkowymi. Doskonale łączą w sobie właściwości szlifierskie i właściwości wykańczania powierzchni. W efekcie można powiedzieć, że dyski lamelkowe to 2w1 – tarcza szlifierska i krążek z płótna ściernego. Warto zaznaczyć, że tarcze listkowe doskonale radzą sobie zarówno obróbką stali zwykłej, jak i stali nierdzewnej, węglowej czy aluminium, drewna i plastiku. Tak szerokie zastosowanie sprawia, że tarcze listkowe są doceniane nawet przez najbardziej wymagających klientów. Doskonała relacja wydajności produktu z jego ceną sprawia, że dyski lamelowe cieszą się coraz większą popularnością. Za ich pomocą możliwe jest usuwanie spoin i wykonywanie wielu innych operacji wymagających wysokiej precyzji i wydajności większej, niż zapewniają tradycyjne dyski.