Czym różnią się żarówki samochodowe H4 i H7?

czym-roznia-sie-zarowki-samochodowe-h4-i-h7

Czy zdajesz sobie sprawę, że kodeks drogowy przewiduje w pojazdach aż 12 typów świateł? To najlepszy dowód, jak ważne dla bezpieczeństwa ruchu drogowego jest prawidłowe oświetlenie samochodu. Szczególne znaczenie dla komfortu jazdy i unikania z

Światła drogowe i mijania

Jednymi z ważniejszych świateł są światła mijania i drogowe. Zadaniem tych pierwszych jest oświetlanie drogi podczas jazdy. Należy z nich korzystać w dzień (od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania można używać świateł do jazdy dziennej) oraz po zmroku, a także w warunkach słabej widoczności spowodowanej zjawiskami atmosferycznymi. Światła mijania są asymetryczne, co oznacza, że lepiej oświetlają prawą część drogi. Światła drogowe z kolei są symetryczne. Wolno ich używać poza terenem zabudowanym od zmierzchu do świtu o ile nie oślepiają innych kierujących lub pieszych poruszających się w kolumnie. W lampach przednich w zależności od producenta pojazdu stosuje się najczęściej żarówki halogenowe H4 i H7.

Żarówka halogenowa H4

H4 to popularna żarówka samochodowa produkowana w technologii halogenowej. Bańka żarówki zbudowana jest z odpornego na wysokie temperatury szkła kwarcowego i wypełniona obojętnym gazem z domieszką pierwiastków chemicznych z grupy halogenowej, jodem lub bromem. Parujący z żarnika wolfram łączy się z halogenem, tworząc cząsteczki halogenków wolframu, które nie osadzają się na ściankach bańki, lecz pozostają w formie gazowej. Po pewnym czasie wolfram ponownie łączy się z żarnikiem. Można wiec powiedzieć, że żarówki halogenowe same się regenerują. Żarówki H4 mają dwa żarniki i obsługują światła mijania i drogowe lub światła drogowe i przeciwmgłowe. Najpopularniejsze żarówki H4 mają moc 55 W i wydajność świetlną 1000 lumenów.

Żarówka halogenowa H7

H7 są żarówkami jednowłókowymi, mogą więc obsługiwać tylko jeden rodzaj oświetlenia. Stosowane są w światłach mijania lub drogowych. Jak można dowiedzcie się od ekspertów ze sklepu motoryzacyjnego Rozruch z Raciborza, H7 są również żarówkami halogenowymi. Charakteryzują się długą żywotnością oraz czystą bańką w całym okresie eksploatacyjnym. Ten typ żarówek ma wydajność świetlną na poziomie 1500 lumenów, a moc znamionową 55 W. Średnio świecą od 350 do 550 godzin. Warto na koniec zaznaczyć, że obydwa typy żarówek zapewniają wysoki komfort prowadzenia pojazdu, tym bardziej że czołowi producenci starają się jak najbardziej „podkręcić” ich parametry.

agrożeń na drodze mają reflektory przednie. Warto wiec wiedzieć, jakie żarówki się w nich montuje i czym różnią się oznaczenia H7 i H4.