Czym można zajmować się wiosną w ogrodzie?

Kiedy słońce wiosną dogrzewa, a temperatura przekracza dwadzieścia stopni, budzi się w nas chęć rozpoczęcia prac ogrodowych. Wiosną pierwsze rozkwitają kwiaty, których z każdym dniem jest coraz więcej, tak jak z każdym dniem przybywa nam więcej chęci, aby wyjść na zewnątrz. Ogród zaczyna tętnić życiem, a więc, od czego najlepiej zacząć? W dzisiejszym materiale powiemy sobie o 3. czynnościach, które warto rozpocząć wiosną w ogrodzie.

1. Ręce pełne roboty

Kiedy nadchodzi wiosna i wszystko zaczyna na nowo odżywać, odżywają również chwasty i inni nieproszeni goście w ogrodzie. To bardzo dobry czas, aby sięgnąć po solidne rękawice, kosiarkę, motykę i inne narzędzia. Pierwszą czynnością, od której warto rozpocząć sezon, jest pielęgnacja ogrodu.

Zima ma to do siebie, że gdy dobiega końca, zostawia za sobą niekoniecznie ładny widok. Szarość jednak znika, gdy nadchodzi wiosna. Powoli wszystkie rośliny zielenią się i na nowo budzą się, aby zachwycać swoją formą i zapachem. Niemniej warto troszeczkę im w tym pomóc. W jaki sposób? Usuwanie chwastów, koszenie trawy, przycinanie gałęzi oraz spulchnianie zziębniętego i stwardniałego gruntu to tylko niektóre z bardzo ważnych prac ogrodowych, od których warto rozpocząć sezon. No, a gdy już ogród będzie w całości wypielęgnowany, można przejść do innego, równie interesującego, zajęcia.

2. Przekopane, posadzone

Pielęgnacja ogrodu po zimie jest bardzo ważna, ponieważ przywraca mu świeży wygląd. To czynność, od której obowiązkowo powinien zacząć każdy ogrodnik. Kiedy już prace porządkowe dobiegną końca, można zabrać się za sadzenie. Sadzenie roślin to kolejna czynność, której nie może zabraknąć w ogrodzie.

Po zimie w ogrodzie widać niemałe braki. Niektóre miejsca są puste, ponieważ zeszłoroczne rośliny dokończyły żywota, dlatego warto pomyśleć o nowych sadzonkach. No, ale gdzie takie znaleźć? Tutaj jest do wyboru kilka miejsc, gdzie można dostać sadzonki roślin ogrodowych. Najważniejsze z nich to:

  • sklep ogrodniczy online,

  • centrum ogrodnicze,

  • szkółka roślin,

  • portale społecznościowe,

  • wymiany roślinne,

  • bazar lub targ.

Sadzenie to bardzo przyjemna czynność, która jest niezwykle odprężająca – warto jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio do tego podchodzić. Jeżeli decydujemy się na zakupy w sklepie ogrodniczym online, warto wiedzieć, jaki jest nasz układ ogrodu, jakie kwiaty się w nim najlepiej czują i w jakim układzie. Niektóre bowiem wolą bardziej nasłonecznione stanowiska, inne zaś czują się znacznie lepiej w tych zacienionych.

3. Przegląd, naprawa, renowacja

Pielenie i sadzenie to bardzo fajna sprawa, jednak aby mogły dojść do skutku, konieczne są odpowiednie narzędzia. Jeżeli odpowiednio zadbaliśmy o nie przed zimą, z całą pewnością będziemy mogli wykorzystać je ponownie wiosną. Jednak jeżeli ta czynność umknęła naszej uwadze, konieczne mogą być przegląd, naprawa i renowacja.

Narzędzia ogrodowe, które mają ruchome części, takie jak, nożyce czy sekatory, warto oczyścić oraz nasmarować (naoliwić). O narzędzia, które nie mają ruchomych części, również warto dbać, zwłaszcza jeżeli wykonane są z takiego tworzywa, które łatwo łapie rdzę.

Prace ogrodowe mogą być bardzo przyjemne, jeżeli oczywiście podejdzie się do nich spokojnie i zaangażowaniem – bez pośpiechu, przecież rośliny też potrzebują czasu.