Czym kierować się przy wyborze firmy remontowej?

Czym kierować się przy wyborze firmy remontowej

Dobra firma remontowa jest na wagę złota. Charakteryzuje ją wysoka jakość usługi, terminowość, a także dobre opinie poprzednich zleceniodawców. Jeśli planujesz wykończenie lub zmianę aranżacji w swoim mieszkaniu, sprawdź, na co zwrócić uwagę, podczas wyboru ekipy.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy, np. usługi remontowe Kraków, Google pokaże nam dziesiątki wyników. Czy to oznacza, że to właśnie tam należy w pierwszej kolejności szukać firmy remontowej? Niekoniecznie. W tej branży najlepiej skorzystać z poleceń. Jeśli Twój znajomy niedawno odświeżał lub wykańczał mieszkanie, być może będzie mógł zarekomendować Ci danego wykonawcę. Pamiętaj jednak, że kolejka do dobrej firmy remontowej z polecenia zazwyczaj jest bardzo długa i możesz czekać nawet rok lub więcej.

Nie udało Ci się skorzystać z polecenia? Sprawdź najpopularniejsze firmy remontowe z wyszukiwarki. Dokładnie przeczytaj opinie o danym wykonawcy oraz zwróć uwagę na to, czy na pewno są one prawdziwe. Wybierz 2-3 z nich i umów się na wstępną rozmowę.

Po czym poznać dobrą firmę remontową?

Już krótka rozmowa wystarczy, aby wykluczyć nierzetelnych wykonawców. Dobra firma remontowa:

  1. może pochwalić się referencjami poprzednich klientów, a nawet pokazać Ci na żywo wykończone mieszkanie/umożliwić rozmowę ze zleceniodawcą;
  2. potrafi precyzyjnie odpowiadać na zadane pytania, również te dotyczące specjalistycznych zagadnień wykończeniowych;
  3. przedstawia kalkulację kosztów, ale dopiero po obejrzeniu miejsca, które ma być remontowane;
  4. wszystkie ustalenia spisuje w formie umowy, na której musi się znaleźć zarówno podpis firmy remontowej, jak i klienta.

Decydując się na usługi remontowe, czy to w Krakowie, Warszawie czy mniejszej miejscowości, należy jeszcze przed rozpoczęciem prac ustalić szczegóły. Są to m.in. zakres obowiązków, kosztorys, termin rozpoczęcia i zakończenia prac, terminy płatności, odpowiedzialność za dostarczenie materiałów, a także ewentualne kary umowne oraz informacje o prawie do odstąpienia od umowy. Taki dokument zobowiązuje obie strony do przestrzegania warunków współpracy, dzięki czemu remont z większym prawdopodobieństwem przebiegnie po Twojej myśli.

Usługi remontowe – rozliczenie

Być może podczas poszukiwań firmy remontowej trafisz na wykonawcę, który wymaga zapłaty z góry za usługę. Warto wiedzieć, że nie jest to powszechna praktyka. Zazwyczaj przed rozpoczęciem prac klient uiszcza tylko część kwoty. Resztę natomiast przekazuje firmie po zaakceptowaniu remontu. To zabezpiecza obie strony przed nieuczciwymi praktykami. Warto wiedzieć, że ekipa może poprosić Cię o wpłacenie zaliczki lub zadatki. W czym tkwi różnica? Zaliczka podlega zwrotowi w przypadku niewykonania usługi. Zadatek natomiast ulega przepadkowi, jeśli remont nie dojdzie do skutku z winy klienta lub powinien być zwrócony w podwójnej wysokości, jeśli zawini firma remontowa.