Czym jest newconnect?

Newconnect jest to alternatywny rynek obrotu papierów wartościowych. Organizacją zajmuje się Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

Czym jest NewConnect?

Należy mieć na uwadze, że małe spółki, które posiadają duży potencjał wzrostowy są na nim notowane. Swój początek rynek miał 30 sierpnia 2007 roku. W tamtych czasach była to zupełnie nowa oferta skierowana do polskich inwestorów oraz spółek. Jest to idealne miejsce do zarabiania pieniędzy dla ludzi, którzy cenią sobie większy poziom ryzyka. Spółki, które występują na newconnect oferują naprawdę duże możliwości. Rynek ma zorganizowany status i jest oficjalnie prowadzony przez GPW. Finansowane często są tam spóki z branży gier oraz technologicznej. W polskich warunkach uruchomienie takiego rynku było dużą innowacją. Na uwagę zasługuje fakt, że na zachodzie Europy coś podobnego istniało już znacznie wcześniej. Odpowiednikiem newconnect w Polsce jest AIM w Londynie.

Zalety wejścia na rynek alternatywny

Głównym celem jest finansowanie firm, które są innowacyjne, ale potrzebują pieniędzy do dalszego rozwoju. Wymogi formalne są zdecydowanie mniej restrykcyjne niż przy głównym parkiecie i sytuacja wygląda tak samo w przypadku obowiązków informacyjnych. Takie rozwiązanie sprawia, że zdobywanie kapitału jest znacznie tańsze. Jest to również miejsce, w którym spółki mogą dopiero zacząć wchodzić na giełdę. Koszty notowań oraz debiutu także są niższe, a to z kolei przyciąga wielu nowych emitentów zainteresowanych rynkiem alternatywnym. Firmy obecne na rynku newconnect są również zobowiązane do spełnienia pewnych wymagań. Dlatego poza dodatkowym kapitałem obecność na alternatywnym rynku niesie ze sobą też prestiż. Jest to rynek przeznaczony przede wszystkim dla spółek, które charakteryzują się dużą dynamiką wzrostu. Kapitał jaki mogą zyskać to nawet kilkadziesiąt milionów złotych, które powinno spokojnie pokryć wszystkie inwestycje. Mogą się również znaleźć tam spółki, które reprezentują innowacyjne sektory.

Wymogi formalne

Opierają się one głównie na niematerialnych aktywach, takich jak biotechnologia, energia alternatywna, telekomunikacja oraz media elektroniczne. Ważną rolę odgrywa również plan oraz wizja rozwoju. Warto dodać, że na alternatywnym rynku wiele spółek jest notowanych. Posiadają jedną cechę wspóną, a jest nią bardzo duża dynamika wzrostu. Warto dodać, że w parze z nią idzie tak samo wysokie ryzyko inwestycyjne. Dwa systemy realizują notowania na rynku newconnect. Pierwszy to ciągłe notowania, natomiast drugi to notowania jednolite z dwoma fixingami. Newconnect jest również w posiadaniu własnych indeksów, tak samo jak wszystkie standardowe rynki. Wszystkich emitentów dotyczy indeks dochodowy NCIndex. Przy ustalaniu jego wysokości ważne są także dochody z praw poboru oraz dywidend. Należy zwrócić uwagę na fakt, że tylko 30 spółek, które są najbardziej płynne mogą z niego korzystać. Newconnect jest to rynek zdecydowanie tańszy, ale należy pamiętać, że wprowadzając firmę do tego sektora, trzeba się liczyć z wydatkami oraz pewnymi niestandardowymi rozwiązaniami. Przede wszystkim muszą być przeprowadzone zmiany w strukturach.