Czym charakteryzują się grzyby grysowane?

czym-charakteryzuja-sie-grzyby-grysowane

Grzyby suszone są bardzo szeroko wykorzystywane w polskiej kuchni. Niewiele osób wie jednak, że można je kupić nie tylko w postaci tradycyjnej, lecz również w formie grysu. Dowiedz się, czym są grzyby grysowane i jak można wykorzystać je do przygotowania tradycyjnych polskich dań i nie tylko!

Grzyby grysowane – charakterystyka

Grzybami grysowanymi nazywamy suszone grzyby w formie drobnego granulatu, zazwyczaj w wielkości od 1 do 9 mm. Taki grys, który świetnie sprawdzi się jako przyprawa lub farsz, można przygotować z różnych gatunków grzybów – z podgrzybków, pieczarek, borowików, maślaków czy boczniaków. Grzyby w formie grysu można przechowywać przez długi czas, a za każdym razem wykorzystywać tylko taką ilość, jaka akurat jest nam potrzebna. Co więcej, mamy już do czynienia z produktem odpowiednio wyselekcjonowanym, a wszystkie kawałki grzybów są podobnej wielkości. Przekłada się to na dużą oszczędność czasu. Grys grzybowy może być wykorzystywany zarówno w domowych kuchniach, jak i w restauracjach czy firmach cateringowych. Kupując go, warto korzystać z ofert sprawdzonych producentów, np. przetwórni grzybów Seweryn, którzy oferują wyroby najwyższej jakości.

Grys z grzybów w tradycyjnej kuchni polskiej

Grzyby grysowane świetnie sprawdzą się jako farsz do wigilijnych pierogów lub pasztecików. Warto jednak korzystać z nich nie tylko od święta! Mogą być przecież również wypełnieniem do niezliczonych innych polskich dań, m.in. naleśników, krokietów, pyz i uszek. Nie należy także zapominać o daniach mięsnych, grys grzybowy będzie idealnie pasować m.in. do sakiewek ze schabu lub roladek z kurczaka. Z grzybów grysowanych można również przyrządzić aromatyczny sos grzybowy, który również jest nieodłącznym składnikiem wielu tradycyjnych polskich przysmaków. Do swojskich dań szczególnie polecamy podgrzybki, które z pewnością nadadzą potrawom lokalnego charakteru.

Przyprawa grzybowa odmieni smak twoich dań

Grys z grzybów suszonych może być także wykorzystywany jako przyprawa, która bardzo dobrze pasuje m.in. do zup i mięs. Nie musimy jednak ograniczać się do klasycznych połączeń. Korzystając z przyprawy grzybowej, możemy puścić wodze fantazji i dodać ją przykładowo do pizzy, zapiekanki czy risotto. Intensywny smak i zapach sprawiają także, że przyprawa z grzybów często wykorzystywana jest także jako dodatek do dań wegetariańskich i wegańskich. Niezależnie od tego, jaki rodzaj kuchni preferujemy, grzyby grysowane będą mogły ubogacić smak naprawdę wielu potraw.