Czy wynajem maszyn rolniczych jest opłacalny?

czy-wynajem-maszyn-rolniczych-jest-oplacalny

Wypożyczanie maszyn rolniczych nie jest nowością, chociaż tradycyjnie tego typu usługi świadczyli sobie wzajemnie sąsiedzi, znajomi i rodzina. Obecnie na rynku działa coraz więcej profesjonalnych wypożyczalni, które za udostępnianie ciągników, siewników innych maszyn na doby liczą sobie konkretne stawki. Czy korzystanie z ich usług jest opłacalne? Okazuje się, że często tak.

Nowy zwyczaj, pożyczaj… zamiast kupować za dużo maszyn

Masz małe albo średnie gospodarstwo? Nie próbuj bronić się przed zakupem dobrego, uniwersalnego ciągnika – on przyda ci się zawsze, bez względu na profil prowadzonej działalności.

Jeśli jednak zastanawiasz się nad zakupem specjalistycznego sprzętu, z którego nie będziesz korzystał regularnie, policz czy to ci się opłaca. Stojąc bezczynnie w stodole, sprzęt nie tylko nie zarabia na siebie, ale też generuje zbędne koszty, związane chociażby z magazynowaniem i serwisem. Tymczasem w dobrze zaopatrzonych wypożyczalniach maszyn rolniczych, jak np. ta działająca przy dealerze ciągników KAGRO, znajdziesz solidne i zawsze sprawne maszyny, od głęboszy, przez rozrzutniki obornika, po traktory.

Kiedy opłaca się wynająć ciągnik rolniczy?

Ciągnik jest niezbędny w każdym gospodarstwie i każdy rolnik musi go mieć. Zdarza się jednak, że maszyna używana do bieżącej obsługi gospodarstwa nie jest wystarczająca do szybkiego obrobienia pola w sezonie. Zwłaszcza, jeśli w ostatnim czasie udało się powiększyć powierzchnię uprawową. W takiej sytuacji korzystne może okazać się wynajęcie ciągnika dużej mocy. Wynajem może być też dobrym sposobem na przetestowanie możliwości konkretnego modelu ciągnika przed podjęciem decyzji o zakupie.

Nie da się ukryć, że wciąż zdecydowaną większość klientów wypożyczalni stanowią pechowi rolnicy, których własny sprzęt odmówił posłuszeństwa w sezonie. Nie wszystkie usterki da się usunąć od ręki, a przestoje w pracy latem są niedopuszczalne.

Zalety wypożyczalni maszyn rolniczych

Najważniejszą zaletą wypożyczalni maszyn rolniczych – oprócz możliwości optymalizacji wydatków – jest dostępność sprzętu. Ciągnik można dostać właściwie od ręki, przy czym jest to sprzęt nowoczesny, zadbany, regularnie serwisowany i ubezpieczony. Usługa wynajmu odbywa się na ustalonych z góry zasadach (podpisywana jest umowa), a w razie problemów technicznych firma podstawia sprzęt zastępczy.

Podsumowując: wynajem maszyn rolniczych jest opłacalny w określonych warunkach – gdy konkretne, specjalistyczne urządzenie używane jest sezonowo lub własna maszyna ulegnie awarii.