Czy warto zaopatrzyć się w falownik do pompy?

czy-warto-zaopatrzyc-sie-w-falownik-do-pompy

W czasach galopujących podwyżek, własne źródło wody może okazać się doskonałym sposobem na oszczędzanie. Aby jednak oprócz tego takie rozwiązanie charakteryzowało się komfortem użytkowania, warto rozbudować instalację o dodatkowe urządzenia, wśród których niezwykle przydatny może okazać się falownik. Z naszego artykułu dowiesz się, czy warto zaopatrzyć się w falownik do pompy.

Do czego służy falownik?

Pompy głębinowe jeszcze do niedawna podłączano jedynie do hydroforu. Coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym jako osprzęt do hydroforów są jednak falowniki, które znacznie usprawniają działanie instalacji, a także pozwalają na oszczędność miejsca, co wynika z ich niewielkich rozmiarów. Falownik nazywany inaczej przemiennikiem częstotliwości lub przetwornicą częstotliwości CPS to urządzenie elektroniczne, którego najważniejszym zadaniem jest utrzymywanie stałego ciśnienia, niezależnie od zapotrzebowania na wodę. Charakteryzuje się on dużą sprawnością i niską awaryjnością, co przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie nowoczesnych instalacji. Jako że jest przystosowany do sterowania zarówno jedną, jak i wieloma pompami, można go bez problemu dostosować do potrzeb instalacji i sprawić, że będzie ona w pełni efektywna. Zastosowanie przetwornicy wpływa nie tylko na większą wydajność instalacji i jej niezawodność, ale pozwala także zaoszczędzić energię elektryczną. Dzięki falownikowi obsługa pompy jest znacznie wygodniejsza i w pełni automatyczna.

Największe zalety zastosowania falownika do pompy

Falownik ma wszechstronne zastosowanie zarówno w małych, jak i dużych instalacjach wodnych – wyjaśnia przedstawiciel firmy Dambat. Dzięki swoim licznym zaletom będzie doskonałym wyborem w profesjonalnych instalacjach wodociągowych. Stosuje się go w gospodarstwach domowych, gospodarstwach wiejskich, ogrodnictwie, deszczowniach, budownictwie, wodociągach, a także przemyśle. Sprawdzi się przy zaopatrywaniu w wodę domów jednorodzinnych, będzie również dobrym wyborem w przypadku instalacji przemysłowych, których działanie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie maszyn. Służy także do nawadniania pól uprawnych i ogrodów, a także jest wykorzystywany w instalacjach mających na celu obniżenie wód gruntowych.

Ogromną zaletą falownika jest również fakt, że gwarantuje on stałe ciśnienie niezależnie od poboru wody. Z kolei brak skoków ciśnienia to dłuższa żywotność pompy i instalacji wynikająca z braku tzw. uderzenia hydraulicznego. Zastosowanie falownika to ochrona przed przeciążeniem, niskim i wysokim napięciem, zanikiem i asymetrią fazy, a także przed suchobiegiem. Wszystko to wpływa na większą sprawność pompy oraz zapobiega jej awariom i zatarciu. Ważną informacją w przypadku falownika są także aspekty finansowe – jego zastosowanie przyczynia się do redukcji zużycia energii elektrycznej, co pozwala obniżyć koszty eksploatacji pompy nawet o 40%.

Planując budowę nowoczesnej instalacji, z pewnością warto rozważyć zastosowanie falownika, jest to bowiem niewielkie urządzenie o wielkich zaletach! Dzięki niemu można ochronić instalację, zapewnić sobie komfort korzystania z niej, a przede wszystkim zaoszczędzić.