Czy warto olejować włosy?

Coraz więcej osób decyduje się na świadomą pielęgnację swoich włosów. Jednym z jej etapów jest nakładanie na włosy oleju, czyli po prostu olejowanie włosów. Warto poznać kilka prostych wskazówek, które sprawią, że proces ten będzie dla nas przyjemny, a przede wszystkim przyniesie zamierzone efekty.

Jaki olej do włosów wybrać?

Dla naszych włosów nie jest obojętne, jaki olej zastosujemy. Powinniśmy znaleźć produkt, który będzie najbardziej odpowiedni, biorąc pod uwagę typ włosów, jaki posiadamy. Wyróżniamy bowiem włosy wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate. To, jaki mamy typ włosów, możemy sprawdzić, wykonując prosty test łatwo dostępny w Internecie. Odpowiedzi powinniśmy w nim udzielać zgodnie z właściwościami naszych włosów, a więc najlepiej poobserwować je wcześniej przez jakiś czas, a dopiero później wypełnić test. Zwróćmy uwagę na przykład na to, w jakim czasie nasze włosy samoistnie schną oraz na to, czy są podatne na stylizacje. Dla włosów niskoporowatych najlepszy będzie np. olej kokosowy lub masło kakaowe. Włosy średnioporowate lubią olej ze słodkich migdałów czy olej awokado. Z kolei do olejowania włosów wysokoporowatych możemy użyć takich olejów jak olej z nasion chia czy olej lniany. Przed nałożeniem na włosy oleju możemy użyć podkładu, na przykład mgiełki nawilżającej czy żelu aloesowego. Na tak przygotowane i rozczesane włosy możemy nakładać olej, nie przesadzając jednak z jego ilością. Najważniejsza w procesie olejowania włosów jest regularność – efekty przyjdą dopiero po pewnym czasie, ale na pewno będą zadowalające. Włosy staną się zdrowsze, a przez to lśniące i mocniejsze. Warto wiedzieć, że olejowanie włosów wcale nie musi być drogim zabiegiem. Do olejowania możemy bowiem używać nawet oleju słonecznikowego, oliwy z oliwek czy oleju rycynowego, których ceny nie są wygórowane.

Czym zmyć olej z włosów?

Największe wątpliwości, jakie pojawiają się u osób początkujących w olejowaniu dotyczą zwykle tego, czym olej z włosów zmyć. Często wydaje nam się to zadaniem wręcz niemożliwym. Tymczasem przy zastosowaniu kilku wskazówek nie musi być to dla nas kłopotliwe. Najważniejsze jest zemulgowanie oleju na naszych włosach. W tym celu najpierw opłuczmy włosy ciepłą wodą, a następnie nałóżmy na nie odżywkę. Najlepsze będą odżywki takie jak Buna, Vianek czy Kallos. Umyjmy nią włosy i pozostawmy na parę minut na głowie. Następnie należy spłukać odżywkę i ponownie umyć włosy, tym razem delikatnym szamponem. Aby olejowanie przynosiło jak najlepsze rezultaty, pozostawmy włosy do wyschnięcia. Nie używajmy ciepłego powietrza z suszarki ani nie prostujmy włosów. Działanie na nie ciepłem będzie je niszczyć.