Czy lody z automatu mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Lody za automatu najczęściej jemy podczas wakacyjnych wyjazdów. Lodziarnie z lodami włoskimi stanowią nieodzowny krajobraz wypoczynkowych kurortów. Czy lody z automatu mogą nam zaszkodzić? Co jest lepsze – lody tzw. włoskie czy lody w rożku ze sklepowej zamrażarki?

Jak podaje serwis zdrowie.wprost.pl, w lipcu 2021w wyniku przeprowadzenia badań mikrobiologicznych przez inspekcje sanitarne w lodziarniach, w popularnych kurortach na Pomorzu Zachodnim, aż 16 z nich zostało zamkniętych. Tego typu komunikaty publikowane są co jakiś czas i dotyczą całej Polski. Chodzi najczęściej o obecność bakterii, które mogą wywołać zatrucia pokarmowe lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak: Salmonella, Enterobacteriacae, Listeria monocytogenes. Do rozwoju bakterii dochodzi zazwyczaj przez niewystarczający poziom higieny, zarówno pracowników jak i poprzez zaniedbania ze strony personelu w postaci nieprawidłowo przeprowadzanej czyszczenia, dezynfekcji automatów.

Lody latem muszą być!

Pomimo tego trudno zrezygnować z letnich przyjemności. Lody są naturalnym słodkim deserem, który w lato nie tylko dostarcza przyjemności, ale i schładza nasze rozgrzane organizmy. Jeśli nie przepadamy, albo nie mamy zaufania do lodów z automatu, zawsze możemy skorzystać z szerokiej oferty lodów na patyku, w rożku, w kubeczku.

Lody w rożku

Uwielbiamy lody w rożku, bo najbardziej ze wszystkich lodów przypominają nam lody w wafelkach z automatu. Rożek to pyszny wafelek w określonym kształcie. Te ze sklepu owinięte są w opakowania, które możemy wg uznania zedrzeć w całości i wyrzucić lub zostawić u dołu, aby nie dopuścić do kapania roztapiających się lodów. Na dnie rożka często znajduje się słodka niespodzianka w postaci czekolady. Lody w rożkach ze sklepu mają jednak inną konsystencję niż lody z automatu, bardziej zbliżoną do lodów gałkowych.

Lody na patyku

Inną alternatywą dla lodów tzw. włoskich są lody na patyku. Popularnością dorównują rożkom. Są proste w konsumpcji. Często oblane pyszną polewą, najczęściej czekoladową, wzbogaconą w orzechy, migdały, a nawet kawałki malin. Wśród lodów na patyku jest też dużo sorbetów. Lody na patyku mogą mieć różną strukturę i formę, lecz zawsze pysznie smakują!

Producenci lodów, wprowadzając je do obiegu i powszechnej sprzedaży, muszą spełnić szereg norm prawnych dotyczących ich produkcji, przechowywania, transportu. Muszą posiadać i odnawiać certyfikaty dotyczące bezpieczeństwa żywności. Jako duże przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na wpadki, dlatego szansa, że zaszkodzą nam lody kupowane w sklepie, jest nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku lodów z automatu.