Czy leki na odchudzanie mogą zastąpić ćwiczenia i dietę?

czy-leki-na-odchudzanie-moga-zastapic-cwiczenia-i-diete

W sklepach i w aptekach dostępnych jest wiele leków i suplementów diety, których zalecane stosowanie ma na celu wspomagania pacjentów w dążeniu do odchudzania, czyli zrzucenia zbędnych kilogramów. Niestety ich stosowanie nie jest w stanie całkowicie zastąpić także prawidłowo zbilansowanej diety oraz zwiększenia aktywności fizycznej. W naszym artykule dokładniej opisujemy, w jakim celu warto jest jednak sięgnąć po dostępne w aptekach środki oraz w jaki sposób działają zawarte w nich składniki.

Czy stosowanie preparatów na odchudzanie może zastąpić dietę i ćwiczenia?

W aptekach obecnie dostępnych jest wiele leków i suplementów diety na odchudzanie. Co jednak ważne, ich stosowanie nie sprawia, że sami z siebie szybko zrzucamy zbędne kilogramy, tylko są w stanie wspomagać inne stosowane metody. Tak naprawdę jedynym obecnie zarejestrowanym i dopuszczonym do użytkowania lekiem na odchudzanie jest Orlistat, czyli preparat, którego działanie polega na ograniczeniu wchłaniania tłuszczów oraz zmniejszeniu ilości dostarczanych do organizmu kalorii. Ze względu na sposób działania tego preparatu, jego stosowanie jest jednak zalecane wyłącznie osobom z wyraźną otyłością. Inne tego typu leki zostały wycofane z użytkowania ze względu na to, że ich przyjmowanie powodowało u pacjentów powstawanie licznych objawów ubocznych.

Inne dostępne preparaty na odchudzania to głównie suplementy diety, które zawierają w swoich składach m.in. duże ilości chromu, witaminy, karnityny, chitosanu, kwasu linolowego oraz błonnika. Przykładem takiego preparatu jest Linea Detox.

Jak działają leki i suplementy diety na odchudzanie?

Wszystkie wskazane składniki środków wspomagających odchudzanie mają na celu zredukowanie negatywnych objawów związanych z rozpoczęciem stosowania restrykcyjnej diety. Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Miro:

Znajdujące się w preparatach wspomagających odchudzanie substancje w normalnych warunkach powinny być bez problemu dostarczane do organizmu poprzez stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Niestety u osób z nadwagą lub z otyłością w wyniku takich problemów i przez lata nieprzestrzegania zasad prawidłowego żywienia występują problemy z przyjmowaniem tych składników i dlatego też warto jest sięgnąć po odpowiednie leki i suplementy. Szczególnie ważny jest błonnik, który nie tylko wspomaga trawienie, ale także zwiększa uczucie sytości i ma dobry wpływ na florę bakteryjną przewodu pokarmowego.

Po jakie leki warto jest sięgnąć, żeby wspomóc swoją walkę ze zbędnymi kilogramami?

Jak wspomniał nasz rozmówca, szczególnie duże znaczenie dla zrzucenia zbędnych kilogramów ma znajdujący się w preparatach na odchudzanie błonnik. Dla osób, które są w trakcie odchudzania i stosowania diety niskokalorycznej duże znaczenie będą miały również znajdujące się w takich preparatach witaminy i składniki mineralne. W trakcie stosowania diety niskokalorycznej może brakować m.in. witamin B1 i B6, żelaza, wapnia oraz kwasu alfa-liponowego ALA, który jest w stanie obniżyć poziom glukozy we krwi i zwiększa oporność na insulinę.

Wybierając preparaty wspomagające odchudzanie należy jednak uważać na środki, które zawierają w swoich składach efedrę, czyli wyciąg z zioła chińskiego Ma huang, lub gorzkie pomarańcze. Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków wykazał w prowadzonych badaniach, że przyjmowanie tych substancji może się po prostu wiązać z różnymi skutkami ubocznymi.