Czy jazda samochodami z wynajmu jest bezpieczna?

jazda-samochodem

Z usług działających na terenie Polski i zagranicy wypożyczalni samochodów korzysta wielu klientów zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Bogata flota dostępnych pojazdów, atrakcyjne ceny i minimum formalności to największe zalety najmu krótko,- średnio- i długoterminowego. Osoby, które do tej pory nie współpracowały z firmami tego typu, często zastanawiają się, czy jazda samochodami z wynajmu jest bezpieczna. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Wyposażenie samochodów oferowanych na wynajem

Kierowcy, którzy nie korzystali jeszcze z oferty wynajmu samochodów, często mają obawy co do stanu technicznego oraz podstawowego wyposażenia aut z wypożyczalni. Tymczasem większość tego typu firm w swojej ofercie posiada albo nowe, albo co najwyżej kilkuletnie auta z niskim przebiegiem. Pojazdy te przechodzą regularne przeglądy rejestracyjne i są bogato wyposażone w standardzie. Przed każdym wypożyczeniem są dodatkowo sprawdzane pod kątem stanu zarówno technicznego, jak i wizualnego. Bezpieczeństwo jazdy można podnieść, decydując się na dodatkowe wyposażenie auta. Innym rozwiązaniem jest zakup dodatkowej polisy ubezpieczeniowej, zapewniającej ochronę w przypadku kradzieży, wandalizmu czy uszkodzenia wnętrza pojazdu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Dla każdej firmy zajmującej się wynajmem pojazdów klęską wizerunkową byłoby oferowanie klientom samochodów niesprawnych technicznie, którymi jazda zagrażałaby bezpieczeństwu kierowcy i pasażerów. Wszystkie auta dostępne aktualnie na wynajem są w stu procentach przygotowane do jazdy i pokonywania tysięcy kilometrów. Jeśli po zarezerwowaniu wybranego modelu jest on akurat niedostępny ze względu na awarię czy innego typu problem, najemcy proponowany jest inny model z tego samego segmentu, a w niektórych przypadkach nawet wyższego. Wszystko po to, aby klient był w pełni usatysfakcjonowany usługą i polecał wypożyczalnię rodzinie oraz znajomym.

Bezpieczeństwo jazdy w największym stopniu zależne jest od umiejętności kierowcy

Nawet samochód wyposażony w nowoczesną technologię poprawiającą komfort i bezpieczeństwo jazdy na nic się zda, jeśli kierowca nie będzie posiadał odpowiedniego doświadczenia i umiejętności w prowadzeniu pojazdu. To nie maszyna, a człowiek w największym stopniu odpowiada za bezpieczeństwo na drogach. Dlatego też decydując się na krótkoterminowy wynajem samochodów czy inną usługę oferowaną przez wybraną wypożyczalnię należy być świadomym, że auto to nie zabawka służąca do rozwijania zawrotnych prędkości. Niektóre firmy współpracują wyłącznie z klientami mającymi ukończone 21 lub więcej lat, zabezpieczając się tym samym przed ryzykiem wynajmu pojazdów brawurowym kierowcom bez doświadczenia.