Czy fundusze ETF pozwalają inwestować w kryptowaluty

Czy fundusze ETF pozwalają inwestować w kryptowaluty

Atrakcyjne opłaty i brak konieczności posiadania szerokiej wiedzy z zakresu inwestowania sprawiają, że chcesz w swoim portfelu posiadać fundusze ETF? Rozważ zakup funduszy ETF na kryptowaluty. Dowiedz się, jakie są rodzaje takich funduszy i jakie mają one zalety.

Czym są kryptowalutowe fundusze ETF?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czym są fundusze ETF na kryptowaluty, w pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić, jak działa standardowy fundusz ETF. Dla funduszu ETF charakterystyczne jest podążanie za indeksem giełdowym (śledzenie indeksu giełdowego). Inaczej mówiąc, odzwierciedla on notowania składników danego indeksu giełdowego.

Jak działa ETF na kryptowaluty? W tym przypadku fundusz ETF naśladuje notowania określonej kryptowaluty lub koszyka różnych cyfrowych walut i tokenów. Może to być np. Bitcoin. Co ciekawe, pierwszy ETF na kryptowaluty dotyczył właśnie Bitcoina. Pod koniec 2021 r. inwestorzy mogli w swoich portfelach inwestycyjnych umieścić ProShares Bitcoin Strategy ETF. Jest to fundusz podążający za cenami kontraktów futures na Bitcoiny.

Jakie są rodzaje funduszy ETF na kryptowaluty?

Można wyróżnić dwa rodzaje funduszy ETF na kryptowaluty. Na który z nich się zdecydować? Do odpowiedzi na to pytanie niezbędna jest wiedza o różnicach między nimi.

Fundusze ETF na kryptowaluty – rodzaje:

  • Pierwszy rodzaj ETF-ów na kryptowaluty wyróżnia się tym, że fundusz posiada „fizyczne” kryptowaluty. Po zakupie np. Bitcoina czy innych najpopularniejszych kryptowalut fundusz emituje jednostki uczestnictwa notowane na giełdzie.
  • Fundusze ETF na kryptowaluty drugiego rodzaju skupiają się na kryptowalutowych instrumentach pochodnych, np. kontraktach terminowych. Przykładem takiego funduszu jest wspomniany wyżej ProShares Bitcoin Strategy ETF.

W 2021 r. amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zatwierdziła też Volt Crypto Industry Revolution & Tech ETF. To fundusz ETF, który koncentruje się na spółkach z ekspozycją na Bitcoina i towarzyszącą mu infrastrukturę.

Jakie zalety mają fundusze ETF na kryptowaluty?

Fundusze ETF na kryptowaluty to propozycja dla każdego inwestora, który jest zainteresowany kryptowalutami. Jakie atuty ma wybór właśnie takich funduszy ETF?

ETF na kryptowaluty – zalety:

  • Ekspozycja na kryptowaluty bez konieczności ich zakupu i ponoszenia kosztów związanych z ich zabezpieczeniem.
  • Niższa cena. Jeżeli spojrzeć na notowania najpopularniejszych kryptowalut, to ich zakup często jest poza finansowymi możliwościami inwestora. Inaczej jest w przypadku funduszy ETF na kryptowaluty.
  • Brak konieczności posiadania obszernej wiedzy o kryptowalutach i związanej z nimi technologii. Fundusze ETF (nie tylko na kryptowaluty) pozwalają na zarabianie nawet tym inwestorom, którzy nie są zorientowani w technikaliach.

Oczywiście fundusze ETF na kryptowaluty mają więcej zalet, niż tylko te wymienione. Dużym plusem jest również możliwość zdywersyfikowania dzięki nim portfela inwestycyjnego.