Czy doświadczenie jest ważne w przypadku oklejania szyb i czy możesz zrobić to sam?

Czy doświadczenie jest ważne w przypadku oklejania szyb i czy możesz zrobić to sam?

Oklejanie szyb, czyli dokładniej ich przyciemnianie to bardzo popularna stylizacja samochodu. Wiele osób decyduje się na nią nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych. Można bowiem liczyć na zwiększenie komfortu podróży oraz poprawę bezpieczeństwa. W celu oklejenia i przyciemnienia wykorzystuje się specjalną folię. Ważną zaletą tej metody jest niewielka ingerencja, bowiem aby nakleić folię nie trzeba wyjmować szyby. Czy to oznacza, że cały proces można wykonać samodzielnie?

Oklejanie szyb – najważniejsze informacje

Choć taki zabieg ma wiele zalet, warto pamiętać o przepisach polskiego prawa, które regulują pewne kwestie. Co za tym idzie nie możemy przyciemnić szyb w dowolny sposób, bowiem przepuszczalność światła przedniej i przednich bocznych szyb nie może wynosić mniej niż 70%. W praktyce wiele osób decydujących się na samodzielnie przyklejenie folii zapomina o tej kwestii lub nie do końca rozumie przepisy. W rzeczywistości szyby mogą zostać przyciemnione maksymalnie o 30%.

Niestety w wielu sklepach motoryzacyjnych można znaleźć produkty, które przyciemniają nawet o 90% i są przeznaczone właśnie na przednie szyby. Należy zaznaczyć, iż osoby które decydują się na takie rozwiązanie ryzykują swoim bezpieczeństwem. Co więcej w takiej sytuacji nie przejdziemy corocznego przeglądu technicznego, a w momencie kontroli możemy utracić dowód rejestracyjny i zapłacić mandat.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat oklejania szyb?

Spora dowolność pojawia się w przypadku szyby tylnej i tylnych bocznych. Wynika to z faktu, iż minimalna przepuszczalność światła nie jest ograniczona przepisami, a zatem jeśli chcemy, możemy okleić je dowolną folią. Należy jednak mieć na uwadze, iż dość mocno ograniczymy widoczność.

Jaki z tego wniosek? Usługę oklejania szyb lepiej zlecić profesjonalnej firmie, która korzysta wyłącznie z folii o przepuszczalności światła dopuszczonej polskim prawem. Jeśli zależy nam na tym, aby część prac wykonać samodzielnie, możemy okleić tylne szyby.