Czy do kominków można zastosować kominy dwuścienne?

czy-do-kominkow-mozna-zastosowac-kominy-dwuscienne

Kominki są elementem wyposażenia, który jest instalowany w większości domów jednorodzinnych. Wybiera się je ze względu na tworzoną przez nie wyjątkową atmosferę oraz oferowane możliwości relaksu i wypoczynku. Zaletę ich montażu jest fakt, że stanowią doskonałe dodatkowe źródło ciepła. Modele z płaszczem wodnym lub dostosowane do założenia systemu dystrybucji gorącego powietrza mogą znakomicie uzupełnić pracę kotła c.o. lub pompy ciepła.

Co wiąże się z instalacją kominka?

Kominki są projektowane w większości nowo budowanych domów jednorodzinnych, co wiąże się z przygotowaniem dla nich odpowiedniej instalacji kominowej. Coraz częściej są także instalowane w już ukończonych obiektach. W takich przypadkach zwykle w budynku nie istnieje znajdujący się we właściwym miejscu system kominowy. Nawet jeżeli komin wybudowano zawczasu, to w sytuacji, gdy obsługuje on domową kotłownię, nie będzie można podłączyć do niego dodatkowego urządzenia. Choć postawienie murowanego komina jest zwykle trudne z uwagi na zakres prac i wiążące się z tym koszty – konstrukcja musiałaby przechodzić przez strop, nie kolidować z więźbą dachową oraz przebijać warstwę termoizolacji i pokrycie dachowe – to istnieją możliwości przyłączenia kominka do komina dwuściennego. Daje to dużą elastyczność, zarówno, jeżeli miałby się on znaleźć na zewnątrz, jak i przechodzić przez elementy konstrukcji. Nie będzie to zbyt skomplikowane z uwagi na średnicę oraz właściwości takich systemów.

Jak są zbudowane kominy dwuścienne?

Konstrukcja kominów dwuściennych jest stosunkowo prosta. Są one dwoma stalowymi rurami – wewnętrzną zwaną rdzeniem oraz zewnętrzną nazywaną płaszczem. Przestrzeń między nimi jest wypełniona materiałem izolacyjnym z reguły wełną mineralną. Zapobiega ona wychładzaniu się spalin, co mogłoby zaburzać ciąg kominowy, a także nie dopuszcza do nagrzewania się płaszcza, przez co nie ma problemów z przejściem komina przez wszystkie przegrody budowlane. Dla ochrony przed opadami atmosferycznymi płaszcz jest wytwarzany z blachy nierdzewnej, a rdzeń z blachy żaroodpornej albo kwasoodpornej – w zależności od rodzaju podłączanego urządzenia grzewczego.

Duży wybór dwuściennych wkładów kominowych, które sprawdzą się w przypadku kominków, można znaleźć w firmie TanieKominy.pl. Będą one równie dobrym wyborem, jeżeli podłączy się do nich kotły gazowe, olejowe, jak również węglowe czy korzystające z pelletu drzewnego. W sprzedaży są ponadto tradycyjne stalowe i ceramiczne wkłady kominowe oraz nasady kominowe, przedłużenia kominowe, a także wkłady kominkowe różnych typów.