Czy akumulatory żelowe można ładować prostownikiem?

czy-akumulatory-zelowe-mozna-ladowac-prostownikiem

Każdy kierowca przynajmniej raz w życiu spotkał się z rozładowanym akumulatorem. Problemy z odpaleniem samochodu przy niskiej temperaturze nie dotyczy tylko starszych pojazdów. Nowe samochody także potrafią zaskoczyć rozładowanym akumulatorem. Warto więc przygotować się na taką okoliczność i dowiedzieć się, co robić, gdy już nastąpi. Podpowiadamy, czym powinno się ładować akumulatory żelowe i czy prostownik to dobry wybór!

Jak powinno wyglądać prawidłowe ładowanie akumulatora żelowego?

Nawet nowoczesny akumulator może ulec awarii, dlatego, zanim przystąpisz do jego podładowania, sprawdź, czy nie jest uszkodzony oraz, czy nie nastąpił wyciek elektrolitów. Ładowanie niesprawnego akumulatora będzie bezcelowe i ryzykowne.

Prostownik sprawdzi się tylko wtedy, gdy pomimo rozładowania akumulator będzie sprawny. W przypadku nadmiernie eksploatowanego akumulatora nawet najlepszy prostownik nie pomoże. Odpowiedni sposób ładowania akumulatorów żelowych przy użyciu zautomatyzowanych prostowników pozwala na ich bezawaryjną eksploatację przez wiele lat – zauważa w rozmowie pracownik hurtowni akumulatorów Bat Profi na Śląsku.

Większość producentów akumulatorów żelowych zaleca, aby liczba oznaczająca prąd ładowania wynosiła nie więcej niż 25% liczby oznaczającej pojemność baterii, np. bateria żelowa o pojemności 20 Ah powinna być ładowana prądem ciągłym nie wyższym niż 5 A. Pamiętaj, że całkowity czas ładowania akumulatora żelowego zależy od jego stopnia rozładowania.

Rodzaje prostowników do akumulatorów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ładowarek oferowanych przez producentów i importerów. Nawet tania ładowarka może okazać się świetnym zakupem, jednak ryzyko trafienia na rupieć jest spore. W przypadku ładowarki, uszkodzenia i związane z nią koszty mogą znacznie przekroczyć koszt samej ładowarki, gdyż niepoprawne ładowanie nieodwracalnie uszkadza akumulator. Zawsze bezpieczniej jest wybrać produkt markowy mimo jego wyższej ceny, który mieści się w zakładanym budżecie.

Na rynku dostępne są mało skomplikowane prostowniki do akumulatorów żelowych, nieposiadające nawet wyłącznika, jak i zaawansowane ładowarki mikroprocesorowe, których działanie sterowane jest rozbudowanym układem elektronicznym a układem wykonawczym są tranzystory IGBT. Do wyboru są zwykłe prostowniki bez regulacji i przełącznika on/off, ładowarki automatyczne, uniwersalne, a także ładowarki zintegrowane z przetwornicą.