Cukrzyca ciążowa – jakie badania należy wykonać?

Aby potwierdzić cukrzycę ciążową, konieczne jest wykonanie badań przesiewowych. Oznaczenie poziomu glukozy we krwi odbywa się na czczo. Ważnym elementem jest spożycie płynnej glukozy oraz bezustanne monitorowanie stanu pacjentki, a także pobieranie krwi w regularnych odstępach czasu. Dlaczego cukrzyca ciążowa może być niebezpieczna dla dziecka i kiedy wykonuje się badania?

Cukrzyca ciążowa – co to takiego?

Cukrzyca ciążowa to choroba, która objawia się zaburzeniem gospodarki węglowodanowej i może rozwinąć się zarówno przed, jak i po poczęciu dziecka. To poważna dolegliwość, z którą musi mierzyć się nawet 10 procent wszystkich mam w Polsce.

Choroba objawia się zmęczeniem, sennością, bezustannym pragnieniem, które jest trudne do zaspokojenia, a także suchością w ustach. Na cukrzycę szczególnie narażone są kobiety, u których najbliższa rodzina zmaga się z zaburzeniami poziomu cukru we krwi.

Pierwsze badanie cukrzycy – kiedy należy je wykonać?

Cukrzyca ciążowa powinna zostać wykryta w jak najwcześniejszym stadium ciąży, czyli od razu po potwierdzeniu poczęcia dziecka. Lekarz wydaje skierowania do punktu pobrań krwi na wykonanie tak zwanej krzywej cukrowej. Badanie na tak wczesnym etapie ciąży pozwala zdiagnozować cukrzycę u przyszłym mam, które do tej pory nie wiedziały o chorobie.

Badanie glukozy w ciąży – co dają?

Kiedy poziom glukozy na czczo jest prawidłowy, czyli jej stężenie we krwi wynosi mniej niż 100 mg/dl to nie ma żadnych objaw o występowanie cukrzycy ciążowej. Kolejne badanie trzeba powtórzyć pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży, gdyż choroba może rozwinąć się również w trakcie ciąży. Problemy z gospodarką węglowodanową są uwarunkowane działającymi w organizmie hormonami łożyskowymi, które odgrywają ważną rolę w końcowych miesiącach ciąży.

Nieprawidłowy wynik – co dalej?

Poziom glukozy we krwi na czczo pomiędzy 100 a 125 mg/dl powinien skłonić lekarza do wykonania kolejnego testu. W sytuacji, jeśli uplasuje się on na poziomie wyższym niż 125 mg/dl, również trzeba ponownie wykonać badanie. Wysoki poziom cukru może być efektem niewłaściwego odżywiania, zjedzenia zbyt wielu słodkości albo owoców dzień wcześniej. Z kolei, kiedy wynik jeszcze raz przekroczy 125 mg/dl – to potwierdzenie cukrzycy ciążowej.

Cukrzyca ciążowa wymaga odpowiedniej diety, a wszystkie informacje na ten temat znajdziesz między innymi na cukrzyca – szkoladiabetyka.pll

Doustne testy obciążenia glukozą – jakie powinny być wyniki?

Poziom cukru w organizmie zostaje zbadany na czczo, a także po 1 oraz po 2 godzinach od wypicia odpowiedniej dawki glukozy. Jeśli poziome cukru przekracza:

– 100 mg/dl na czczo,

– 180 mg/dl po 1 godzinie od wypicia 75 g glukozy,

– 140 mg/dl po 2 godzinach od wypicia 75 g glukozy

to mamy do czynienia z cukrzycą.

Aby wyniki były rzeczywiste, należy przede wszystkim wykonać test na czczo, a ostatni posiłek spożyć od 8 do 14 godzin przed pobraniem krwi. Na 3 dni przed badaniem trzeba ograniczyć ilość węglowodanów w diecie.