Co powoduje ciągły stres, jakie problemy zdrowotne? Jak żyć, aby wyciszyć negatywne emocje?

Ludzie żyją w coraz większym napięciu. Generują je trudności związane z pracą, nauką czy stosunkami interpersonalnymi. Ciągły rozwój techniki i gonitwa za środkami do godnego życia stają się niestety niebezpieczne. Trzeba znaleźć swój sposób na stres i uczyć się żyć według innych schematów.

Stres – to niebezpieczny doradca. Większość chorób bierze początek właśnie z emocji

Niestety, stres jest przyczyną chorób psychicznych, ale też fizycznych. Powoduje znaczne osłabienie organizmu, który nie może bronić się przed patogenami.

Psychosomatyczne podłoże do rozwoju wielu schorzeń to fakt. W przychodniach ustawiają się kolejki do lekarzy. Szukanie źródła dolegliwości trwa czasami wiele lat. Często diagnoza bywa zła, bo jak wiadomo, źródłem problemu jest stres. Negatywne, silne emocje powodują zazwyczaj silne bóle głowy, karku, mięśni, kręgosłupa, powodują skurcze całego ciała i narządów wewnętrznych. Skutkiem stresu mogą być również wrzody żołądka, stany zapalne, problemy z płodnością, bezsenność, agresja, choroby skóry, stany zapalne i częstsze infekcje. Co więcej, mogą się również rozwijać groźniejsze schorzenia, np. naczyniowo-sercowe, a nawet nowotworowe. Jeśli nawet stres nie jest bezpośrednim sprawcą ww. chorób, to bardzo często przyczyna się do ich nasilenia.

Biegunki i zaparcia – to bardzo częste skutki życia w ciągłym stresie!

Na wielu forach internetowych pojawia się mnóstwo pytań i porad dotyczących właśnie takich problemów zdrowotnych. Przyczyną ich jest stres, a pośrednio jelito nadwrażliwe, tzw. nerwica jelit. Niektórzy reagują na stres zaparciami inni biegunkami, ale w jednym i drugim przypadku objawy są uciążliwe. Trudno je też wyeliminować. Jak je leczyć? W przypadku problemów z wypróżnianiem pomocne okazują się na pewno zioła, np. herbatki z nich sporządzone. Będzie to np. sok z liści aloesu, kora kruszyny, korzeń rzewienia czy liść senesu. Zawarte w nich antrazwiązki działają w obrębie jelita grubego, upłynniając masy kałowe i aktywując do wzmożonych ruchów perystaltycznych. Oprócz ziół można stosować leki przeczyszczające takie jak pikopil, senefol czy solaq, tóre mają podobne działanie jak zioła, ale nie można ich stosować przez dłuższy czas.

Z kolei na biegunki pomocne okazują się takie zioła jak owoc borówki, kora dębu, kłaczę pięciornika czy ziele rzepiku. Tradycyjnie wiele osób stosuje leki przeczyszczające, m.in. węgiel leczniczy. Duże znaczenie w czasie biegunki ma również nawadnianie organizmu i dostarczanie mu utraconych elektrolitów. Czasami potrzebne są również leki przeciwbólowe i o charakterze rozkurczającym.

Stres jest przyczyną także nerwic i depresji. Nie można dopuścić, aby życie stało się pasmem lęków, obaw i złych emocji. Konieczna jest aktywować fizyczna na świeżym powietrzu, kontakty z ludźmi i troska o odpoczynek. Liczy się też odpowiednia dawka snu, dobra dieta i przede wszystkim dobre nastawienie do życia.