Buty robocze – na co zwracać uwagę?

W wielu branżach pracodawcy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom specjalistyczne buty i odzież roboczą. Chodzi to przede wszystkim o bezpieczeństwo pracy, ale często też wygodę pracownika. W ogrodnictwie czy w warsztacie mechanicznym świetnie sprawdzą się specjalistyczne spodnie, które wykonane są z materiału o zwiększonej odporności. A co z tymi butami?

Profesjonalne buty robocze, na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Podstawowym zadaniem butów roboczych jest ochrona pracownika. Dlatego muszą one spełniać określone, bardzo rygorystyczne wymogi. Jakie? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zastanowić się nad ich funkcjonalnością. Profesjonalne buty robocze muszą chronić stopę użytkownika przed urazami mechanicznymi. Cel ten osiągany jest m.in. poprzez wzmocnienie struktury. Chyba każdy, kto choć raz miał do czynienia z tego typu obuwiem zauważył, że palce zyskują specjalną ochronę. Wykorzystywana jest tu blacha, która potrafi zamortyzować naprawdę duże obciążenia. Dzięki temu nie musimy martwić się o uraz stopy, a nawet złamanie w przypadku, gdy na nogę upadnie coś ciężkiego.

Materiał, z jakiego wykonywane są markowe buty robocze musi ponadto zabezpieczać stopę i skórę przed szkodliwym działaniem substancji żrących, ale też chemicznych, które wywoływać mogą oparzenia skóry. Czynniki te są szczególnie ważne tam, gdzie pracownik wykonujący obowiązki zawodowe narażony jest na kontakt z takimi substancjami.

Czynników, na które trzeba zwrócić uwagę jest jednak więcej. Bardzo ważna jest też podeszwa – koniecznie musi być antypoślizgowa. Bez względu na branżę ważna jest stabilność, dlatego nie każda podeszwa nadawała się będzie do pracy.

Buty robocze w różnych wariantach

Obecnie producenci dokładają wszelkich starań, aby oferowane przez nich markowe buty robocze były nie tylko bezpieczne i wytrzymałe. Wystarczy przeglądnąć ofertę https://natare.pl/157-buty-robocze aby przekonać się, z jak szerokim asortymentem mamy do czynienia. Na pierwszy rzut oka zauważyć można, że dostępne są buty robocze damskie i buty robocze męskie, ale to oczywiście niejedyny wariant, bo w każdej kategorii znaleźć można zarówno buty pełne – półbuty, trzewiki, kalosze, ale nawet sandały, co w niektórych branżach jest rozwiązaniem szczególnie wygodnym.

Profesjonalne buty robocze dostępne są w wielu odsłonach, co pozwala wybrać coś odpowiedniego nawet dla najbardziej wymagających użytkowników. Niektóre modele wyglądają na tyle atrakcyjnie, że sporo osób może nie rozpoznać, że ma do czynienia z obuwiem roboczym.

Buty robocze męskie i buty robocze damskie dostępne są także w wariancie butów ortopedycznych, co pozwala uwzględnić wybrane specyficzne potrzeby pracowników. Dużym plusem jest też to, że markowe buty robocze dostępne są w wariancie wyższym, pozwalającym chronić nie tylko stopę, ale również piszczele. Takie dodatkowe zabezpieczenie jest naprawdę świetnym rozwiązaniem np. w warsztatach samochodowych albo w pracach związanych z wycinką drzew, gdzie o uraz wcale nie jest tak trudno.

Obuwie robocze to podstawa w wielu branżach. Rezygnacja z nich to niepotrzebne narażanie pracowników na potencjalne ryzyko urazów. Należy mieć świadomość, że brak właściwego obuwia roboczego to także naruszenie przepisów prawa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.