Budowa domu bez pozwolenia – co może zmienić się w 2022 roku

Każdy z nas, a szczególnie ci, którzy mają rodziny, marzy o tym, aby mieć swój własny dom. Nowe przepisy będą to umożliwiały. Program, który ma być wdrożony już z końcem tego roku, przewidywać będzie postawienie domu do 70 m². Będą tu jednak istniały pewne formalne ograniczenia.

Jaki dom będziemy mogli budować wg nowego prawa?

Oczywiście tak samo jak w przypadku innych tego typu rewolucyjnych zmian, które są planowane do wdrożenia w Polskim prawie, również tu będą istniały pewne ograniczenia. Dobrą wiadomością jednak jest to, że chodzi nie tylko i wyłącznie o nieruchomości typowo mieszkalne, ale także domki bez pozwolenia stawiane na działkach letniskowych. Warto zauważyć, że zmiany legislacyjne są przygotowywane w tempie wręcz ekspresowym, co szczególnie powinno cieszyć wszystkie osoby, które marzą o swoim własnym gniazdku i mają już dosyć mieszkania w bloku. Osoby odpowiedzialne za przygotowanie przepisów twierdzą, że już nawet pod koniec obecnego roku, a z pewnością na początku 2022, w ramach szeroko dyskutowanego Polskiego Ładu będzie można rozpocząć budowę domu, gdzie nie będzie wymagany kierownik budowy. Poza tym mamy mieć także gwarantowane uproszczone formalności. Na pewno ważną kwestią, jeśli chodzi o domki bez pozwolenia, jest to, że mogą one mieć maksymalną powierzchnię do 70 m². Niepotrzebne będzie także oficjalne pozwolenie i książka budowy. Wystarczy zgłoszeniu do odpowiedniego urzędu. Dzięki temu cały proces będzie skrócony maksymalnie do kilku tygodni.

Jakie domki bez pozwolenia można postawić?

W praktyce więc przepisy bardzo wyraźnie mówią, że domki bez pozwolenia będzie można wybudować pod warunkiem posiadania własnej działki budowlanej. Dobrą wiadomością jest to, że powierzchnia użytkowa budynku nie będzie mogła przekroczyć 50 m². Można więc w konsekwencji wybrać projekt, który będzie przewidywać strych do 20 m². Oczywiście warto też pamiętać o ograniczeniach ilościowych. W praktyce nowe przepisy oznaczają, że jeden dom bez pozwolenia będzie mógł być wybudowany na powierzchni 1000 m². Nie bez znaczenia są też przepisy dotyczące wysokości takich budynków. Budynki mieszkalne bez pozwolenia będą mogły, więc mieć maksymalnie dwie kondygnacje. Pod uwagę będą tutaj brane również w nowych przepisach uwarunkowania lokalne. Będą decydowały o tym, czy dach może być pochyły, czy też płaski. Będą o tym, każdorazowo decydować zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo warunki zabudowy.