Bezpłatna pomoc prawna – co zostało ze znanego programu w 2021 roku

ezpłatna-pomoc-prawna

Sprawy sądowe i rozstrzyganie sporów wymaga czasu, znajomości przepisów i oczywiście cierpliwości, gdyż na pierwszy termin rozprawy czeka się bardzo długo. Jednak zanim jeszcze strony znajdą się na Sali rozpraw, trzeba wiedzieć, jak i gdzie złożyć odpowiednie pismo oraz zapoznać się z prawami i obowiązkami.

Bezpłatna pomoc prawna – alternatywa do kosztownego prawnika

Bezpłatna pomoc prawna to wsparcie organizowane na terenie całego kraju. Liczba punktów świadczących usługi z zakresu bieżących przepisów cały czas rośnie i aktualnie przekracza 1500 punktów na terenie całej Polski. W wyznaczonych miejscach można uzyskać podstawowe informacje związane z konkretnymi ustawami, dowiedzieć się, co warto zrobić w danej sytuacji, doświadczeni pracownicy pomagają także w przygotowaniu pism kierowanych do organów sprawiedliwości. Wsparcie powstało z myślą o osobach, które nie są w stanie pokryć wydatków na adwokata czy radcę prawnego. W niedawnym czasie została wprowadzona nowelizacja, dzięki czemu obywatele naszego kraju zyskują wsparcie w większej liczbie spraw. Pomoc dotyczy między innymi zadłużenia, problemów z miejscem zamieszkania oraz zabezpieczeniami społecznymi. Od tego roku dostępna jest opcja skorzystania z mediacji, która również jest całkowicie darmowa. W przypadku skorzystania z oferty państwa, każdy, kto zgłosi się do wyszczególnionego punktu i ma ku temu powody – uzyska również obrońcę w sądzie. Ta opcja sprawdza się bardzo często w rozprawach uwarunkowanych przez prawo rodzinne Łódź ma aż 27 punktów, w których można skorzystać z pomocy, a w Krakowie jest ich 31.

Najnowsze zmiany w bezpłatnej pomocy prawnej

Nowelizacja przepisów umożliwiających pomoc prawną dotyczy osób, które mogą skorzystać z tej formy wsparcia. Ustawodawca poszerzył krąg, usunięto również sztywne zasady, kto ma prawo korzystać ze wsparcia prawnego, a kto takiej możliwości nie ma. Uzyskanie pozytywnej odpowiedzi i możliwość skorzystania z pomocy jest uwarunkowana jedynie osobistą sytuacją oraz realnymi potrzebami konkretnego obywatela. Oferta również została zmieniona. Cały czas można skorzystać ze standardowej opcji, w której udzielane są podstawowe informacje związane z przepisami prawa, ale jednocześnie do dyspozycji potrzebujących są nieodpłatne porady obywatelskie oraz mediacje.