Bezpieczeństwo i higiena pracy w gastronomii – o co należy zadbać?

bezpieczenstwo-i-higiena-pracy-w-gastronomii2

W każdym lokalu gastronomicznym niezwykle istotne jest spełnianie szeregu wymogów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wymusza to przede wszystkim istota tego typu lokali, czyli serwowanie posiłków, a także specyficzne warunki pracy – obcowanie z niebezpiecznymi narzędziami i wysokimi temperaturami.

Niebezpieczne czynniki pracy w lokalu gastronomicznym

Praca w gastronomii wiąże się zarówno z wysoką odpowiedzialnością, jak i pewnymi zagrożeniami, które spowodować mogą nie tylko uszczerbek na zdrowiu, ale nawet utratę życia. Osoby pracujące na kuchni są przede wszystkim narażone na oparzenia termiczne. Kontakt z gorącymi naczyniami, wrzątkiem, a także rozgrzanym tłuszczem może powodować poparzenia, które zostawią po sobie bolesne blizny. Warto również zaznaczyć, że w kuchni, oprócz produktów spożywczych, bardzo często korzysta się także z produktów chemicznych służących do dezynfekcji miejsca pracy. Nieumiejętne posługiwanie się tego typu produktami może również prowadzić do poważnego poparzenia.

Wśród czynników ryzyka wymienić należy także operowanie ostrymi narzędziami, które prowadzić może do poważnych skaleczeń. Osoby pracujące na kuchni narażone są również na stłuczenia i złamania. Szybkie tempo pracy, a także jej specyfika sprawiają, że na podłodze zaczynają pojawiać się resztki jedzenia, a także mokre plamy. Pośpiech i nieodpowiednie obuwie mogą być przyczyną upadku, a w efekcie stłuczenia bądź złamania.

Bezpieczeństwo w pracy – jak o nie zadbać?

Pracując w gastronomii należy szczególnie zadbać o zachowanie rozwagi, a także stosowanie się do wszelkich zasad z zakresu BHP. Niezwykle istotne jest również odpowiednie ubranie, które dostosowane jest do warunków panujących w miejscu pracy. Zadaniem profesjonalnego stroju jest zarówno zapewnienie pracownikowi wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jak i komfortu.

Najważniejszym aspektem tego typu odzieży jest materiał, z jakiego została uszyta. Specjalistyczne tkaniny są w stanie skutecznie chronić ciało przed poparzeniem i skaleczeniem, a przy tym zapewniają swobodę ruchów i pozwalają skórze oddychać. Chcąc zaopatrzyć się w tego typu elementy garderoby, najlepiej jest skorzystać z ofert producentów, którzy specjalizują się w tym obszarze. Jednym z nich jest TEDMAR, który posiada niezwykle szeroki wybór odzieży gastronomicznej w różnych fasonach i kolorach.

Jakie powinien być profesjonalny strój gastronomiczny?

Odzież kucharska powinna przede wszystkim spełniać wszelkie obowiązujące normy. Poszczególne elementy garderoby powinny chronić zarówno kucharza, jak i przygotowywane przez niego danie – czapka kucharska zapobiega przedostawaniu się do posiłku włosów oraz potu. Na profesjonalny strój kucharza składa się przede wszystkim bluza i spodnie kucharskie z szerokimi nogawkami, które zabezpieczają ciało przed rozgrzanymi substancjami. Istotny jest również sposób zapinana – najlepiej sprawdzają się wiązania bądź napy, które umożliwiają szybkie rozpięcie w przypadku ewentualnego podpalenia. Niezwykle ważnym elementem jest obuwie. Powinno posiadać antypoślizgową podeszwę, a także dodatkowo usztywniane noski. Warto zadbać o wygodną wkładkę, której zadaniem jest równomierne rozkładanie ciężaru ciała, a także odciążanie kręgosłupa.