Auto elektryczne – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

Na polskich drogach systematycznie przybywa samochodów elektrycznych. Z uwagi na to, że oferują one sporo korzyści, wielu kierowców zastanawia się nad zakupem takiego pojazdu. Oto najważniejsze powody, dla których warto to zrobić.

Aspekt środowiskowy

Kwestie związane z ochroną środowiska nabierają obecnie szczególnego znaczenia. Ogromną zaletą samochodów elektrycznych jest to, że emitują one średnio trzykrotnie mniej dwutlenku węgla niż auta zasilane olejem napędowym i benzyną. Różnica jest zatem wyraźna. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że elektryki pozostawiają dużo mniejszy ślad węglowy, dzięki czemu są proekologicznym rozwiązaniem.

Tańsza eksploatacja

Honda elektryczna, którą można przetestować i kupić w salonie Honda Plaza, a także inne samochody elektryczne, są tańsze w utrzymaniu niż tradycyjne auta. Odpada tu wymiana olejów, klocków czy tarcz hamulcowych, co znacząco obniża koszty serwisowe. Zdecydowanie najbardziej opłaca się ładować pojazd w przydomowych stacjach – zwłaszcza jeśli gospodarstwo domowe korzysta z paneli fotowoltaicznych. Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna odznaczająca się mocą 6 kWp w ciągu jednego letniego miesiąca produkuje taką ilość energii, która pozwala przejechać miejskim elektrykiem ok. 6 tys. km.

Rozwijająca się infrastruktura

Korzystanie z szybkich ładowarek przy głównych drogach jest niezbędne podczas dłuższych podróży samochodami elektrycznymi. Dobra wiadomość jest taka, że w Polsce jest coraz więcej stacji ładowania. Eksperci szacują, że do 2022 r. w naszym kraju będzie funkcjonować ok. 5900 punktów ładowania. Dostępność odpowiedniej infrastruktury bez wątpienia ułatwi podjęcie decyzji o zakupie elektryka.

Bezpieczeństwo

Mówiąc o zaletach aut elektrycznych, nie sposób nie wspomnieć o bezpieczeństwie. Oczywiście zależy ono głównie od doświadczenia i umiejętności kierowcy, niemniej i sam pojazd ma w tym kontekście niemałe znaczenie. Elektryk nie jest wyposażony w tradycyjny silnik, co znacząco redukuje ryzyko wybuchu podczas wypadku.