5 oznak, że pora wymienić amortyzatory!

5 oznak, że pora wymienić amortyzatory!

Amortyzatory samochodowe odpowiadają za tłumienie drgań oraz sztywność auta. Dzięki nim samochód nie buja się nadmiernie podczas jazdy po nierównościach, ani nie przechyla pokonując zakręty. W ten sposób zawieszenie zwiększa komfort oraz bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Jak każdy element eksploatacyjny, amortyzatory z czasem ulegają zużyciu. Po czym można rozpoznać, że nadają się do wymiany?

Długie bujanie się auta na wybojach

Gdy amortyzatory samochodowe tracą swoją zdolność do tłumienia drgań, auto pokonujące nierówność ma tendencję do długiego i głębokiego bujania się. To podstawowa funkcja amortyzatorów, więc skoki nadwozia stanowią oczywisty dowód na ich niesprawność. Łatwo to zauważyć przesiadając się do samochodu z niesprawnymi amortyzatorami, gorzej jeżeli kierowca porusza się przez lata wyłącznie jednym autem. Zużycie amortyzatorów samochodowych nie następuje nagle, ale jest procesem.

Częste uruchamianie się systemu ABS

O zużyciu amortyzatorów samochodowych świadczy również zbyt częste uruchamianie się systemu ABS. Działanie tego systemu jest domyślnie zaprogramowane na prawidłową pracę amortyzatorów, więc ich zużycie wprowadza urządzenie w błąd. W takiej sytuacji również inne systemy takie jak ESP i system kontroli trakcji nie działają poprawnie.

Nierównomierne zużycie opon

Ten objaw można spotkać, kiedy amortyzatory na osi nie pracują symetrycznie, bo po jednej ze stron doszło do uszkodzenia bądź większego zużycia. W tym kontekście warto przypomnieć, że amortyzatory należy zawsze wymieniać parami.

Wydłużona droga hamowania

Zużycie amortyzatorów w 50% wydłuża drogę hamowania z prędkości 50 km na godzinę o 2 m. Efekt jest jeszcze bardziej zauważalny na mokrej nawierzchni. Wynika z tego, że jazda z w pełni sprawnymi amortyzatorami przyczynia się do wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Pogorszenie właściwości jezdnych

Efektem prawidłowej pracy amortyzatorów jest dobra przyczepność kół do nawierzchni. Po ich zużyciu pogarszają się właściwości jezdne auta. Można zaobserwować kłopoty z utrzymaniem toru jazdy, auto przysiada na tylnych kołach podczas ruszania i analogicznie nurkuje do przodu hamując.

Zużyte amortyzatory wpływają negatywnie na żywotność innych podzespołów w samochodzie, między innymi opon, sprężyn i układu kierowniczego, dlatego nie należy zwlekać z ich wymianą, bo oszczędność jest tylko pozorna.