Wskazania do wykonania badań EEG

wskazania-do-wykonania-badan-eeg

Badania EEG to jedna z nieinwazyjnych metod umożliwiających badanie pracy mózgu. Diagnostyka odbywa się przy użyciu specjalistycznego narzędzia, jakim jest elektroencefalograf, który rejestruje funkcjonowanie neuronów mózgowych. Badanie jest w pełni bezpieczne i może być przeprowadzane u pacjentów w dowolnej grupie wiekowej oraz u kobiet w ciąży. Jakie są wskazania do wykonania EEG?

Badanie EEG jest najczęściej zlecane, gdy istnieją uzasadnione podejrzenia występowania zaburzeń w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Najczęściej metoda stosowana jest w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia epilepsji, jest również zlecana w przypadku, gdy pacjent doznał urazu czaszkowo-mózgowego lub ma poważne pogorszenie jakości snu.

Badanie EEG jest stosowane w takich przypadkach, jak:

  • schorzenia związane ze snem – m.in. notoryczna bezsenność, narkolepsja, lęki powodujące wybudzenie,
  • zdiagnozowana już wcześniej epilepsja,
  • zaburzenia świadomości oraz omdlenia,
  • problemy z utrzymaniem równowagi,
  • silne bóle głowy,
  • choroby związane z uszkodzeniem neuronów – np. Alzheimer, Parkinson,
  • pogarszająca się jakość widzenia,
  • problemy z wymową, w tym jąkanie się.

Badanie elektroencefalograficzne jest bezpieczne i łatwo dostępne. Aktualnie badanie EEG jest jedną ze standardowych już usług medycznych oferowanych przez wiele przychodni.

Jak przebiega badanie przy użyciu elektroencefalografu?

EEG przeprowadzane jest w pozycji leżącej lub ewentualnie siedzącej. Najpierw na głowie pacjenta rozprowadzany jest specjalny żel, który umożliwia przekazanie sygnałów z neuronów do elektrod bez żadnych zakłóceń. Ważne jest, aby głowa i włosy osoby badanej były umyte przed badaniami oraz nie były pokryte dodatkowymi kosmetykami takimi, jak lakier lub żel do włosów. Następnie specjalista przeprowadzający diagnostykę zakłada pacjentowi specjalny czepek wyposażony w dziewiętnaście elektrod. Są one równomiernie rozłożone na najbardziej newralgicznych częściach głowy. Zwykle siedem z nich zakłada się nad płatem czołowym, trzy umieszcza na skraju płata czołowego i ciemieniowego, kolejne trzy nad płatami ciemieniowymi. Cztery elektrody umieszcza się na obszarze płatów skroniowych, a pozostałe dwie nad potylicą.

W trakcie przeprowadzanych badań pacjent przez dłuższy czas może mieć zamknięte oczy, następnie zostaje poproszony o ich otwarcie oraz mruganie w celu pobudzenia pracy mózgu. W dalszej kolejności przeprowadzane są próby prowokacyjne, czyli hiperwentylacja oraz fotostymulacja. Badania trwają na ogół nie dłużej niż godzinę, jednak w niektórych przypadkach lekarz może zlecić EEG trwające przez całą dobę przy dodatkowym użyciu kamery, która rejestruje zachowanie pacjenta.

Jak do badań przygotowują się dorośli, a jak dzieci?

W przypadku osób pełnoletnich zwykle pojawia się wiele pytań na temat przygotowań do badań EEG, zwłaszcza gdy są przeprowadzane po raz pierwszy w życiu. Czy należy być na czczo lub wskazany jest brak snu w noc poprzedzającą diagnostykę? Wszelkie wątpliwości rozwiewa specjalista pracujący od wielu lat w przychodni Dobra Diagnostyka, zalecając, aby:

Do gabinetu przyjść około dwóch godzin po zjedzeniu lekkostrawnego posiłku. Na dobę przed badaniami nie należy spożywać alkoholu oraz używek w postaci napojów energetycznych. Wskazana jest także rezygnacja ze słodyczy. Konieczne jest umycie wcześniej głowy oraz rezygnacja z nakładania na włosy dodatkowych kosmetyków pielęgnacyjnych. Jako że badania elektroencefalograficzne mogą trwać prawie godzinę, warto wcześniej dla własnego komfortu skorzystać z toalety. Na badania należy przyjść, będąc wyspanym i zrelaksowanym.

W przypadku dzieci rodzice powinni zadbać o to, aby przed badaniami były niewyspane. Zależy to od wieku, jednak wskazane jest, aby tej nocy poszły spać mniej więcej dwie godziny później niż zwykle oraz wstały godzinę lub dwie wcześniej. Niedobór snu wpływa na przeprowadzenie rzetelnej diagnostyki, zwłaszcza kiedy konieczna jest rejestracja pracy mózgu dziecka w trakcie jego zasypiania, głębokiego snu oraz wybudzania.

Pacjenci po ukończeniu 12 roku życia powinni całkowicie zrezygnować ze snu, natomiast noworodki i niemowlęta należy nakarmić w gabinecie medycznym bezpośrednio po założeniu czepka z elektrodami, dzięki czemu szybciej zasną, co umożliwi bezproblemowe przeprowadzenie badania.