Właściwości drutów spawalniczych

wlasciwosci-drutow-spawalniczych

Spawanie jest najszerzej wykorzystywaną technologią trwałego łączenia metalu, zapewniającą wysoką wytrzymałość i dużą elastyczność, jeśli chodzi o możliwości stosowania. Do wykonywania spawów o wysokiej jakości niezbędne są jednak nie tylko specjalistyczne urządzenia oraz wysoko wykwalifikowani fachowcy, ale także odpowiednie akcesoria spawalnicze. Do najważniejszych zaliczają się druty spawalnicze i elektrody.

Jak przebiega proces spawania?

Spawanie metalu wiąże się z koniecznością częściowego upłynnienia materiału na jego powierzchni. W najpopularniejszych technologiach spawalniczych tj. przy spawaniu z wykorzystaniem łuku elektrycznego dzieje się to za sprawą prądu przepływającego między używaną elektrodą w uchwycie spawalniczym, a metalem, który jest uziemiony. Po powstaniu wskutek punktowego ogrzania materiału tzw. jeziorka spawalniczego, cząsteczki metalu tworzącego oba elementy ulegają połączeniu, by po ostygnięciu i krystalizacji stworzyć jednolitą strukturę. Do uzyskania odpowiednich efektów w zależności od stosowanej techniki potrzebny do spawania będzie pręt, drut spawalniczy albo elektroda topliwa.

Drut spawalniczy – charakterystyka

Połączenie dwóch metalowych fragmentów przez wykonanie spawu często wymaga dostarczenia dodatkowego materiału, który zasili jeziorko spawalnicze. W przypadku spawania metodą MIG/MAG będzie to drut spawalniczy. By mógł on zostać stopiony w wysokiej temperaturze, musi być wprowadzony bezpośrednio do obszaru oddziaływania łuku elektrycznego. Podaje się go więc przez specjalny otwór w uchwycie, a odwijanie ze szpuli jest możliwe albo z zewnętrznego podajnika, albo urządzenia stanowiącego część używanego migomatu. Najczęściej stosuje się druty o średnicy 0,8 oraz 1,0 mm, choć dostępne są też druty 0,6 mm oraz 1,2, 1,6 czy 2,0 mm. Drut do spawania musi być zawsze prawidłowo dobrany do stosowanej metody oraz charakterystyki łączonego materiału. Odpowiednie informacje można znaleźć w oznaczeniu drutu, w którym podaje się metodę spawania, np. GS oznacza spawanie w osłonie gazowej drutem litym. Do najistotniejszych informacji należy też skład chemiczny drutu, określający zawartość poszczególnych pierwiastków np. dla drutu oznaczonego SG2Si będzie to m.in. 0,06–0,14% węgla, 0,5–0,87 krzemu, 0,9–1,3 manganu oraz 0,15% niklu, 0,15% chromu, 0,15 molibdenu.

Artykuły spawalnicze w postaci drutu do półautomatów spawalniczych w szpulach 5 i 15 kg oraz elektrod proszkowych można znaleźć w ofercie firmy METALZBYT z Poznania. Sprzedaje ona również rozmaite artykuły metalowe, w tym np. siatki zgrzewane i kraty pomostowe.