Uwaga na słońce, czyli ostrożnie z wiosennym opalaniem

ręcznik plażowy

Czy zawsze wszyscy jesteśmy bardzo dobrze zorientowani w profilaktyce zdrowotnej? Niekoniecznie, a przykładem może być wiosenne słońce, które tak bardzo nas kusi. Bardzo chętnie więc wychodzimy się ogrzać, ale okazuje się, że może to być w efekcie bardzo niekorzystne dla zdrowia.

Kiedy może nam się przydać ręcznik plażowy?

Polacy jak się okazuje, co zresztą pokazują dane statystyczne, już nawet zimą przygotowują się do rozsądnego i letniego opalania. Nie brakuje konsumentów, którzy szukają nawet najróżniejszych produktów w sklepach, aby tylko przygotować się do kąpieli słonecznych. Szukamy także wolnych terminów wycieczek, aby już udać się nad morze, czy też w góry gdy tylko temperatura trochę podskoczy. Zabieramy ze sobą ręcznik plażowy i wydaje nam się, że jesteśmy całkowicie bezpieczni. Tymczasem trzeba zauważyć, że przecież przez wiele miesięcy nasza skóra nie miała kontaktu z promieniami słonecznymi. W efekcie więc promieniowanie ultrafioletowe może być dla nas nawet bardzo groźne. Taki kontakt przede wszystkim nie będzie zbytnio korzystny dla naszej skóry. Oczywiście promienie wiosennego ciepła będą pozornie dla nas drogocenne. W końcu nie da się zaprzeczyć, że słońce dostarcza nam witaminę D i gwarantuje lepsze samopoczucie. Nie jest to jednak dobre dla płaszcza ochronnego, jakim jest skóra. Nie jest przygotowana na kontakt z promieniami ultrafioletowymi. Na pewno więc trzeba tu zachować po prostu zdrowy rozsądek.

Jak powinniśmy korzystać z promieni słonecznych?

Aby więc kontakt ze słońcem był dla nas absolutnie bezpieczny, przede wszystkim musimy zachować umiar. Pamiętajmy o tym, że nasza skóra musi się przyzwyczaić do całkiem nowej sytuacji. Jak zresztą nawet potwierdzą dermatolodzy, ale także kosmetyczka czka, czy też internista, wszyscy względu na to, jaki typ skóry posiadamy, musimy pamiętać o tym, że może ona być po prostu wtedy uszkodzona. Skóra potrzebuje czasu, aby występowały naturalne procesy melanogenezy. To jest właśnie taki naturalny filtr dla nas, który skutecznie chroni nas przed skutkami nadmiernego wystawiania na słońce. Dobrze jest więc mieć ręcznik plażowy, ale najważniejsze jest to, żeby ograniczać przebywanie na słońcu. W zupełności wystarczy nam na przykład wiosenny spacer albo ruch w ogrodzie. Nie powinniśmy, nawet wtedy, gdy jest bardzo gorąco, wystawiać całego naszego ciała na opalanie. Poza tym bardzo często obecnie występują najróżniejsze alergie i tu szczególnie ostrożni muszą być ludzie młodzi. Ta grupa jest narażona na bardzo dużo różnych uczuleń.