Rodzaje koronek do firan

rodzaje-koronek-do-firan

Firanki są tradycyjnie stosowaną przesłoną okienną, która zapewnia domownikom odpowiedni poziom intymności oraz delikatne zacienienie w słoneczne dni. Ich półprzezroczysta struktura sprawia, że do wnętrz domu przedostaje się mniej światła i jest ono przyjemnie rozpraszane. Codzienne życie toczące się za taką zwiewną przesłoną zawieszoną w oknie jest ukryte przed wzrokiem przypadkowych przechodniów czy sąsiadów. Dodatkową funkcją, jaką pełnią firanki, jest ozdoba okien i całego wnętrza.

Jak można urozmaicić wygląd firan?

Jeżeli zależy Ci, aby wieszane w oknach Twojego domu firanki, których bogaty wybór oferuje np. firma Polontex, wyróżniały się czymś szczególnym – znamy na to kilka niezawodnych sposobów! Oto co możesz zrobić, aby firany prezentowały się oryginalnie i przykuwały uwagę:

• obszycie dolnych krawędzi specjalnymi taśmami ozdobnymi z koralikami i kryształkami,
• fantazyjne upięcie firan przy pomocy klamer, magnesów lub podwiązek wykonanych z dekoracyjnych tkanin (mogą być one dodatkowo zdobione elementami biżuteryjnymi lub chwostami),
• doszycie do dolnej krawędzi bądź przeszycie ich na dowolnej wysokości ozdobną koronką.

Koronki stosowane do zdobienia firanek to najczęściej gipiury. Są one doskonałym sposobem na urozmaicenie ich wyglądu. Dzięki nim całe wnętrze staje się piękniejsze, a stara firanka, która zdążyła się już opatrzeć wszystkim domownikom, zyska nowy design. To świetna metoda na przeprowadzenie szybkiej i nieinwazyjnej metamorfozy wnętrza.

Czym charakteryzuje się gipiura?

Gipiura to specyficzny rodzaj koronki. Nazywana jest również koronką klockową albo wenecką. Choć czasy jej największej świetności już dawno minęły (były bardzo modne w XIX wieku), to dzisiaj ponownie wracają do łask i są coraz chętniej wykorzystywane zarówno w aranżacji wnętrz, jak i tworzeniu niepowtarzalnych kreacji. Wyjątkowość gipiury polega na jej niezwykłej ażurowości oraz bogatej i różnorodnej ornamentyce. Koronki tego typu mają niezwykłe walory dekoracyjne, więc wspaniale wzbogacają każdą aranżację czy stylizację.

Proces produkcji gipiur jest niezwykle skomplikowany. Technika wytwarzania koronek weneckich jest znana od bardzo dawna, jej początki sięgają XVI wieku. Została wymyślona we Flandrii, która do dziś słynie z najbardziej kunsztownych wyrobów gipiurowych. Gipiura składa się z nieregularnych oczek oraz wypukłego reliefowego wzoru. Powstaje przez przeplatanie w grupach po cztery wielu nici, które są nawinięte na klocki. Tworzone jest tzw. płócienko, czyli ozdobny motyw, a także siateczki o różnej strukturze i gęstości, które są tłem i wypełnieniem danego wzoru. Może być wytwarzana z różnych tkanin takich, jak: bawełna, wełna, jedwab czy len. Obecnie największą popularnością cieszą się gipiury z przędzy poliestrowej, gdyż są wytrzymałe, odporne na gniecenie oraz działanie czynników zewnętrznych i bardzo łatwe w pielęgnacji.

Koronka klockowa jest stosowana przede wszystkim jako element ozdobny firan, narzut, obrusów, bieżników, serwet czy poszewek dekoracyjnych. Gipiury są dostępne w różnych szerokościach i wielu wzorach, dzięki czemu można dopasować aplikację do swoich potrzeb i upodobań. Firany można również obszyć taśmami z koronką udającą gipiurę. Zarówno taśmy ozdobne, jak i gipiury sprawdzają się rewelacyjnie w roli dodatku do firan. Najlepiej prezentują się z firankami woalowymi i żakardowymi.