Przyciemnianie szyb w samochodzie – co mówi prawo?

Przyciemnianie szyb w samochodzie

W ostatnich latach przyciemnianie szyb stało się bardzo popularne. Obecnie we Wrocławiu można przeprowadzić tę czynność w wielu miejscach. Niemniej jednak warto starannie dobierać wykonawców, aby mieć pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie z przepisami. Co mówi prawo na temat zaciemniania szyb samochodowych?

Przyciemnianie szyb – podstawa prawna

Istnieją dwa dokumenty, które odnoszą się do kwestii przyciemniania szyb w samochodach. Pierwszym z nich jest art. 66 ust 1 pkt 5 prawa o ruchu drogowym. Nakazuje on dopuszczanie do ruchu tylko takich pojazdów, których budowa gwarantuje bezpieczną jazdę. Ponadto istnieje także specjalne rozporządzenie dotyczące stricte kwestii przyciemniania szyb.

Przede wszystkim należy podkreślić, że wszelkie ograniczenia dotyczą tylko szyby przedniej i szyb bocznych przednich. Pozostałe szyby w samochodzie mogą być całkowicie ciemne lub też nawet zlikwidowane poprzez umieszczenie w ich miejscu zabudowy. Jednak szyba przednia oraz boczne szyby przednie muszą być przejrzyste, aby możliwa była bezpieczna jazda. Dlatego też prawo nakazuje, aby każda z tych szyb przepuszczała światło w co najmniej 70%.

Profesjonalne przyciemnianie szyb

Warto mieć na uwadze, że każda szyba w pewnym stopniu ogranicza przepływ światła. Mowa tutaj o bardzo niewielkim ograniczeniu, jednak nawet z pozoru przezroczysta szyba nie jest przepuszczalna w 100%. Oznacza to, że żadnej szyby nie można przyciemnić o 30%, ponieważ doprowadziłoby to do złamania przepisów. Między innymi dlatego przyciemnianie szyb warto zlecić fachowcom. Sprawdzą oni, jaka jest rzeczywista przepuszczalność światła poszczególnych szyb i poinformują, w jakim stopniu można jej jeszcze przyciemnić. Następnie przeprowadzą przyciemnianie szyb zgodnie z dokonanymi obliczeniami. Decydując się na przeprowadzenie tych czynności samodzielnie, ryzykujemy popełnienia błędu skutkującego mandatem.

Zapraszamy: przyciemnianie szyb Wrocław