Pasożyty ludzkie – wszystko, o czym powinieneś wiedzieć

Pasożyty towarzyszą ludziom od zawsze. Zarażenie może spotkać osoby dorosłe i dzieci, bogatych i biednych, a do zarażenia się może zajść wszędzie – bez względu na to jak bardzo przestrzegamy zasad higieny osobistej. Jak do tego dochodzi, jak rozpoznać objawy i jak się ich pozbyć?

Jakie są ludzkie pasożyty?

Do najczęściej spotykanych pasożytów bytujących w organizmie człowieka zaliczamy m.in.:

Organizmy te są bardzo małe, często mikroskopijne. Mimo to, przez wiele lat niewykrywane, mogą wyrządzić prawdziwe szkody i uszczerbki na zdrowiu obciążonej nimi, nieświadomej osoby.

Diagnostyka

Temat diagnostyki jest stale rozwijany przez lekarzy. Lekarz może zlecić podstawowe badania kału, w których wykryć może jajeczka pasożytów lub bardziej dokładne badania krwi pod kątem występowania antyciał. Więcej na temat tego badania możesz przeczytać na stronie: https://blumedpoland.pl/badanie-kalu-na-pasozyty/ Na popularności zyskuje również biorezonas, czyli tak zwany test obciążeń organizmu.

W jaki sposób zakażają i jak chronić się przed zakażeniem?

Do zarażenia dochodzi najczęściej poprzez bezpośrednie zjedzenie jajeczek lub larw pasożytów. Brzmi niepokojąco, lecz wystarczy chwila nieuwagi i zjedzenia nieumytego owocu lub warzywa, by doszło do zarażenia. Picie wody z niewiadomych źródeł czy kąpiel w nieoznaczonych kąpieliskach również stanowi wysokie ryzyko na tym polu. Innym niebezpieczeństwem jest dotykanie ust „brudną ręką”. Pamiętajmy, że chorobotwórcze parazyty znajdziemy też wszędzie tam, gdzie zaistniała interakcja z większą liczbą osób – znajdują się one na pieniądzach, wózkach sklepowych, czy w komunikacji miejskiej! Właściciele zwierząt domowych – psów i kotów, również powinni zwrócić szczególną uwagę, gdyż pupile te mogą być potencjalnymi nosicielami groźnych pasożytów.

By ochronić się przed zarażeniem unikajmy kontaktu z wrażliwymi czynnikami wysokiego ryzyka – zaleca się tu dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem, częste mycie i dezynfekcja rąk, unikanie kontaktu rąk z ustami, a także regularne odrobaczanie zwierząt przebywających w naszym domu.

Objawy zarażenia

W zależności od danego rodzaju pasożyta, mogą występować różne objawy infekcji pasożytami. Często są to niepozorne:

  • bóle brzucha
  • bóle głowy
  • świąd

Niekiedy jednak, przy bardziej zaawansowanym stadium mogą pojawić się:

  • gorączka
  • nudności
  • wymioty
  • biegunka
  • powiększenie węzłów chłonnych

Żadnych z tych objawów – nawet najbardziej niepozornych nie można lekceważyć – jest to zawsze sygnał naszego organizmu o walce. Pasożyty jednak nie zawsze dają się we znaki w objawach – stąd często są niewykrywalne nawet przez kilka lat! W każdym z wypadków należy się zgłosić do lekarza, w celu wykonania odpowiednich badań. Długo nieleczone objawy mogą się bowiem uaktywniać jako bardzo zawansowane bóle mięśni i stawów a także w zaburzeniach neurologicznych.

Leczenie

Od pradawnych czasów nasze babcie radziły sobie z pasożytami, wykorzystując domowe sposoby. Są one popularne również i dzisiaj – soki i olejki eteryczne z marchwi, tymianku czy czosnku zawierają odpowiednie związki, które działają pasożytniczo. Picie zdrowych naparów czy przyjmowanie dedykowanych ziołowych suplementów ze skutecznością wykorzystuje się współcześnie jako dietę odrobaczającą organizm. Warto zatem w codziennym menu włączyć kiszonki oraz zbilansowane normy błonnika. Specjalistyczna kuracja jaką posiłkują się lekarze to kuracje lekami przeciwpasożytniczymi. Takie leczenie niestety często jest żmudne i trwa nawet kilka miesięcy, dlatego rekomenduje się odpowiednią profilaktykę i zachowanie higieny każdego dnia.