Niesamowite działanie tarczycy bajkalskiej

Tarczyca bajkalska (bajkalina) jest rośliną, która znalazła zastosowanie w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu już setki lat temu. Co ciekawe, w tamtych czasach wcale nie uwzględniono jej właściwości zdrowotnych. W Japonii czy w Chinach napar, czy nalewka z korzenia tarczycy bajkalskiej były stosowane m.in. przy chorobach wirusowych, w gorączce, astmie i alergii. Współczesne badania potwierdzają, iż tarczyca bajkalska wykazuje potencjalne właściwości zdrowotne.

Tarczyca bajkalska – wsparcie w leczeniu raka

Wszystko dzięki zawartym w roślinie flawonom, jednak nie tym znajdującym się w korzeniu, lecz w kwiatach. Flawony mają właściwości przeciwnowotworowe (pobudzają proces likwidacji komórek rakowych) i mogłyby znaleźć zastosowanie w onkologii. Korzystne działanie wyciągu z tarczycy bajkalskiej zauważono również po podaniu go pacjentom z rakiem płuca. Ukazano również, iż wodny ekstrakt z tej rośliny wykazuje działanie cytotoksyczne na komórki białaczki szpikowej człowieka.

Tarczyca bajkalska – regeneracja i ochrona wątroby

Korzeń tarczycy bajkalskiej stosowany był w tradycyjnej medycynie chińskiej w trakcie wirusowego zapalenia wątroby oraz w innych chorobach mających podłoże wirusowe (np. przeziębienie, grypa), ponieważ ma zdolność zwalczenia tych patogenów. Współcześnie wiadomo, iż tarczyca bajkalska właściwości te zawdzięcza zawartym w niej flawonoidom – bajkaleinom i bajkalinom oraz w mniejszym stopniu wogoninom.

Tarczyca bajkalska – wsparcie w zapobieganiu zakrzepom i miażdżycy

Zawarte w tarczycy bajkalskiej flawonoidy chronią komórki śródbłonka naczyń krwionośnych przed tworzeniem się blaszek miażdżycowych i przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Wykazują także pozytywny wpływ na czynność płytek krwi, utrudniając ich zlepianie.

Tarczyca bajkalska a choroby jamy ustnej

Preparaty powstałe na bazie tarczycy bajkalskiej można stosować jako wsparcie w leczeniu chorób dziąseł, przy urazach spowodowanych przez protezy, w przewlekłych stanach zapalnych śluzówki jamy ustnej, a także w celu zapobiegnięcia chorobom przyzębia. Tarczyca bajkalska wykazuje zdolność zwalczenia wielu bakterii, w tym Staphylococcus mutans, które są głównym powodem próchnicy. Ponadto tarczyca bajkalska wykazuje właściwości grzybobójcze, więc może być stosowana jako wsparcie w leczeniu grzybicy jamy ustnej.

Tarczyca bajkalska – podrażnienia skóry i trądzik

Tarczyca bajkalska może być stosowana również jako środek uzupełniający w przebiegu trądziku (trądzik grudkowo-kostkowy) oraz terapię stanów zapalnych skóry. Ponadto może być stosowana jako środek o właściwościach łagodzących podrażnienia skóry (również tych okolic intymnych).

Tarczyca bajkalska – ochrona przed szkodliwym działaniem słońca

Tarczyca bajkalska pełni funkcję ochronną przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Zawarte w niej flawonoidy skutecznie pochłaniają promieniowanie UVA i UVB. Wyciągi z tarczycy bajkalskiej bardzo często stosowane są do produkcji kremów z filtrem UV.