Moda na Reuse czyli meble z drugiej ręki

Coraz częściej w Polsce panuje moda na tzw reuse czyli meble z drugiej ręki. Czy ten trend zagości na stałe w naszych domach?

Bardzo często stare meble spotyka smutny los. Lądują na śmietniku, gdzie przez wandali bądź po prostu warunki pogodowe niszczeją do stopnia, w którym są nie do odratowania. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że po odpowiedniej restoracji, wiele mebli zyskuje nowy wygląd, funkcjonalność i, rzecz jasna, wracają do swojej szczytowej formy.

Niższa cena i budżetowe rozwiązanie, a także możliwość dostosowania używanego sprzętu do naszych własnych preferencji to główne powody, dla których moda na reuse tak szybko kwitnie. Co ciekawe, niektórzy profesjonalni projektanci wnętrz i architekci także z tego korzystają – gwarantując osobom świetny design przy zachowaniu starych i na pierwszy rzut oka nie nadających się do użytku mebli.

Czym jest moda reuse?

Inflacja szaleje, ceny za meble są bardzo duże, a dodatkowo wiele osób pada ofiarą konsumpcjonizmu, gdzie wymieniamy produkty co kilka lat. Niektórzy robią to z uwagi na to, że te ich obecne meble się uszkodziły i nie nadają się do użytku, a inni natomiast po prostu znudzili się ich designem.

Każdy z nas zasługuje na to, aby cieszyć się umeblowaniem domu w idealny dla nas sposób. To, rzecz jasna, oznacza kupno mebli, które idealnie uzupełnią pokój i wpasują się w oczekiwany styl. Co ciekawe, coraz częściej zamiast wybierać nowe oferty ze sklepu, decydujemy się na kupno używanych. Te wymagają najpierw renowacji, lecz z uwagi na bardzo dobry stan bazy i niższą cenę, a także ograniczony dostęp do typu konstrukcji, niekiedy są o wiele lepszym rozwiązaniem niż te nowe, sklepowe.

Gdzie szukać odpowiednich mebli do tego typu projektu?

Reuse zyskał na popularności głównie dzięki architektom i modzie, która w ostatnim czasie coraz częściej czerpie inspiracje ze stylizacji mieszkań, które popularne były w PRLu. Rzecz jasna, chodzi tutaj o poszczególne aspekty czy też niektóre konstrukcje mebli. Nie zmienia to jednak faktu, że im bardziej charakterystyczny dla tamtych czasów mebel, tym większe prawdopodobieństwo, że idealnie sprawdzi się on w naszej kompozycji.

Warto też mieć na uwadze fakt, że klasyczny styl to nie jedyny sposób na wykorzystanie danego przedmiotu. Łączenie różnych opcji i przygotowanie modnego połączenia również jest możliwe, szczególnie kiedy nudną i klasyczną barwę zamienimy na coś, co o wiele lepiej będzie pasować do naszego domu. Aby jednak cieszyć się takim meblem, trzeba wiedzieć gdzie go kupić. A opcji mamy tutaj kilka.

Przede wszystkim, sprawdź ogłoszenia na portalach społecznościowych

Bardzo często Facebook Marketplace oferuje nam ogromną liczbę produktów i choć nie zawsze całe komplety będą dla nas interesujące, czasami pojedyncze elementy zestawu mogą okazać się tym idealnym uzupełnieniem. Tym ostatnim brakującym elementem.

Portale społecznościowe pozwalają nam też kupować meble używane od znajomych, a śledzenie stron profesjonalnie zajmujących się modą reuse gwarantuje ogromną liczbę inspiracji i alternatywnych metod. To przekłada się na ciekawe zastosowanie zakupionych mebli używanych. Rzecz jasna po ich odpowiednim odnowieniu.

Oprócz tego, zwróć uwagę na ogłoszenia i aukcje

Kolejnym sposobem na znalezienie idealnych mebli do renowacji jest śledzenie stron aukcyjnych i ogłoszeń na portalach internetowych. To kolejne źródło, z którego korzystają prywatne osoby pragnące pozbyć się mebli, które według nich już się wysłużyły. To też bardzo dobry sposób na znalezienie niezwykle rzadkich mebli i akcesoriów, które już dawno wyszły z produkcji, a dla nas mogą okazać się niezwykle ważne.

Co więcej, aukcje bardzo często możemy wygrać po bardzo niskich, wręcz zaniżonych cenach. To pozwoli mocno ograniczyć wydatki lub po prostu przeznaczyć więcej budżetu na składniki potrzebne do renowacji.

Podsumowanie

Meble reuse przeżywają swój złoty okres nie tylko z uwagi na ich niską cenę przy szalejącej inflacji, ale też z uwagi na panującą obecnie modę i trendy, które to dodatkowo są wzmacniane przez architektów z całego świata, w tym i projektantów polskich. Używane akcesoria i gadżety mogą być o wiele tańsze, niż ich nowe odpowiedniki. Poza tym, możliwość dostosowania ich wyglądu do naszych preferencji i stylistyki czy też własnoręcznie przywrócenie blasku produktowi to kolejna rzecz warta uwagi i cel dla wielu zainteresowanych.

Artykuł napisany dzięki Perfect Space – Warszawskiej Agencji Aranżacji i Architektury Wnętrz.