Księgowość online czy stacjonarnie?

Księgowość online czy stacjonarnie?

Początkujący przedsiębiorcy, a także osoby, które dopiero planują założyć firmę, stoją przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór rodzaju księgowości. Aplikacje online cieszą się sporym zainteresowaniem, m.in. ze względu na łatwą i intuicyjną obsługę. Na rynku można znaleźć wiele programów dopasowanych do konkretnych wymagań użytkowników, jednak nadal wiele osób i firm korzysta z tradycyjnych rozwiązań. Jakie są ich najważniejsze zalety? Kiedy warto wybrać biuro księgowe?

Co wybrać? Najważniejsze zalety

Przedsiębiorcy co do zasady powinni zajmować się pozyskiwaniem nowych klientów, rozwojem firmy (produktów lub usług) i poszukiwaniem nowych okazji na rynku. Częste zmiany w obrębie systemu podatkowego wymagają wprowadzenia wielu korekt i nowych praktyk. Z tego powodu programy online powinny wybierać osoby, które są na bieżąco ze wszystkimi zmianami. Dodatkowo, ta forma sprawdza się w przypadku mikroprzedsiębiorstw, które współpracują z jednym lub maksymalnie kilkoma klientami. Wynika to z faktu, iż generują niewielką liczbą dokumentów (faktur i kosztów), które należy wprowadzić do systemu.

Z kolei stacjonarne biuro księgowe jest dobrym wyborem w przypadku średniej wielkości i dużych firm. Dlaczego? Nie tylko ze względu na zdecydowanie większą liczbę dokumentów i klientów, ale również bardziej skomplikowany system rozliczeń.

Dodatkowe informacje

Prawidłowo wybrany rodzaj księgowości powinien przede wszystkim wspierać przedsiębiorcę. Dotyczy to zarówno szybkiego rozwiązania problemów, jak i wprowadzania korekt, terminowego składania wszystkich dokumentów, a także wielu innych kwestii. Nie bez znaczenia jest również kontakt z osobą prowadzącą dokumentację i rozliczającą firmę.

W przypadku biur stacjonarnych, klienci mogą kontaktować się zarówno drogą telefoniczną, jak i mailową w celu uzyskania pożądanych informacji. W większości przypadków, odpowiedź na nurtujące pytania jest udzielana natychmiast.