Jaką butelkę do karmienia wybrać? Która spełni oczekiwana twoje i maluszka?

W sklepach z artykułami dla dzieci jest ogromny wybór różnych smoczków i butelek. Czasami trudno zdecydować się na konkretny produkt. Wielość kształtów, kolorów i informacyjnego chaosu może naprawdę przytłaczać. Co więc wybrać, aby zakupy okazały się udane?

Czasami o lepszym użytkowaniu butelki decyduje szczegół! Zastanów się więc, zanim kupisz!

Na pozór wszystkie butelki mogą wydawać się takie same. Dopiero po dłuższej chwili spędzonej na oglądaniu produktu, okazuje się, że jest inaczej. Nie chodzi tu tylko o walory wizualne butelki (choć dobrze, jeśli są wysokie), ale o jakość karmienia malucha. Pierwsza ważna kwestia dotyczy pojemności butelki oraz jej przeznaczenia. Niektóre mamy karmią mlekiem modyfikowanym od urodzenia, inne po określonym czasie. To wszystko ma znaczenie przy wyborze rodzaju butelki. Maluszek w pierwszych miesiącach życia je bardzo często, dlatego też butelka musi mieć proste kształty i musi być poręczna. Jej częste mycie nie może nastręczać problemów.

Kolejna sprawa dotyczy materiału, czyli z czego butelka jest zrobiona. Do nie tak dawna większość mam kupowała szklane butelki. Teraz jest większy wybór, bo mamy silikony i plastiki. Szkło jest na pewno dobre ze względu na łatwość wyparzania butelki. Niestety, może się stłuc, co dla wielu mam jest sporym minusem. Plastikowe butelki są leciutkie i nie ma obaw, że się szybko zniszczą. Z kolei silikonowe poddają się pod naciskiem rączki dziecka. Zapewniają więc pewny chwyt i komfort użytkowania.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie butelki do karmienia?

Przede wszystkim na to, czy ma certyfikaty. Powinna być bezpieczna dla zdrowia dziecka i to jest najjawniejsze. Materiał, z którego jest wykonana butelka, nie powinien wchodzić w interakcje z pożywieniem). Nie może również przenosić zapachów. Czasami warto zwracać uwagę na szczegóły. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko piło ze szklanej butelki, wybierz tę, pokrytą cienką warstwą silikonu. Będzie odporna na stłuczenie, a co za tym idzie bezpieczna. Na rynku dostępne są również butelki zmieniające kolor pod wpływem temperatury. Dla rodziców, którzy karmią pierwszy raz swoje dzieci, to wielkie udogodnienie. Niektóre z butelek można też szybko przekształcić w kubki niekapki. Dla starszych dzieci to świetne rozwiązanie.

Liczy się także doby smoczek. Od tego elementu naprawdę dużo zależy!

Jaki smoczek wybrać, aby karmienie przebiegało bezproblemowo i komfortowo? Tutaj też priorytetowo liczy się kształt i materiał, z jakiego został wykonany smoczek. Trzeba też zwrócić uwagę na jego kształt, rozmiar i przepustowość. Sporo mam kupuje smoczki lateksowe ze względu na ich wysoki poziom miękkości. Druga grupa wybiera smoczki silikonowe, które są zdecydowanie trwalsze. Na rynku pojawiają się również smoczki, które spełniają też dodatkowe zadania: smoczek dr Browns, avent czy Lovi. Przeznaczone są np. dla wcześniaków lub dbają o zgryz dziecka. Warto zerknąć do katalogów różnych firm, aby porównać smoczki i wybrać te najlepsze. Dobry producent zadba o to, aby w jego ofercie znalazły się smoczki o różnym przeznaczeniu.

Kupując smoczek zwykły, jak i do butelki, trzeba też zwrócić uwagę na to, jak jest wyprofilowany. Takie same wymagania dotyczą również smoczka do ssania. Musi mieć idealnie dopasowaną tarczę do anatomicznego kształtu buzi dziecka. Pamiętaj te o tym, że inny smoczek będzie pasował do karmienia dziecka kaszką, a inny do mleka. Wybór odpowiednio szerokiej szyjki jest bardzo istotny.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która butelka będzie najlepsza. Musi mieć przede wszystkim atest. Tak samo smoczek. Druga kluczowa sprawa, to odpowiednie dobranie rodzaju butelki i smoczka do aktualnych potrzeb żywieniowych malucha. Reszta, czyli kolor, kształt i inne dodatkowe gadżety to tylko dodatek.