Jak leczyć chore zatoki?

Z chorymi zatokami nie ma żartów. Czasami jest to tylko chwilowe przeziębienie, a w wielu przypadkach chroniczna choroba. Na szczęście wystarczy mieć dobry lek na zatoki, (a jest ich coraz więcej), aby objawy nie były tak dokuczliwe.

Problemy z zatokami to bolączka wielu ludzi w różnym wieku. Jakie są przyczyny?

Problemy z zatokami pojawiają się na skutek kontaktu organizmu z takimi patogenami jak wirusy, bakterie a czasami grzyby. Dochodzi do uszkodzenia komórek produkujących śluz oraz rzęsek, które trącą swoją zdolność do obrony przed czynnikami zewnętrznymi. Nie wygarniają już zanieczyszczeń do nosa, dlatego dostęp do górnych dróg oddechowych jest ułatwiony dla patogenów.

Często za chore zatoki odpowiadają czynniki genetyczne oraz zmiany w gospodarce hormonalnej. Nie bez znaczenia jest również wpływ wysokiej temperatury, zanieczyszczenia środowiska czy dymu papierosowego. Problemy z zatokami mogą się też pojawić jako skutek nieprawidłowości w budowie anatomicznej przegrody nosowej. Czasami winne okazują się takie czynniki jak zwężenie ujścia zatok, przerost małżowiny czy przyczyny odzębowe. Jak widać, źródeł zapalenia zatok jest wiele. Nie zawsze możne wpłynąć na zahamowanie rozwoju choroby, ale zawsze warto stosować mocną profilaktykę.

Objawy chorych zatok często są bardzo uciążliwe. Jak je rozpoznać?

Chory może z różną intensywnością odczuwać zapalenie zatok. Jedni przechodzą okres choroby gorzej, inni zdecydowanie lepiej. Najczęstsze obawy to ucisk i ból głowy i ból w zatokach, czyli na skroniach i nad oczami. Bardzo często zapaleniu zatok towarzyszy zapalenie błony śluzowej nosa. Oprócz trudności w mówieniu, załzawionych oczu i zatkanych przegród nosowych może pojawić się ropna wydzielina w gardle oraz kaszel. Czasami zapalenie zatok mylone jest z przeziębieniem, dlatego trzeba bacznie obserwować swój organizm. Infekcja górnych dróg oddechowych przeziębieniowa trwa krócej niż zapalenie zatok. Przy tym drugim schorzeniu trzeba się liczyć z ponad tygodniową walką o ustąpienie objawów.

Jaki lek na zatoki jest skuteczny, co warto stosować?

Na pewno nie ma jednego, najlepszego leku na chore zatoki, ale są bardzo skuteczne preparaty. Każdy sam powinien znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie, testując różne środki z apteki. Wielu osobom pomaga taki lek na zatoki jak inhalacje na zatoki, działające przeciwzapalnie. Sporządza się je w warunkach domowych, używając do tego celu najczęściej ziół rozkurczających. Są to m.in. szałwia i rumianek. Można też inhalować się za pomocą olejków eterycznych, np. miętowym czy eukaliptusowym. Oprócz takich form walki infekcją jest także spray przeciwzapalny i przeciwuczuleniowy – kolejny często kupowany lek na zatoki. Za pomocą kilku pryśnięć można go idealnie rozpylić. Konieczne jest także oczyszczanie nosa i nawadnianie organizmu, ale też pomieszczeń domowych.

Oczywiście należy też mieć na uwadze wiele działań profilaktycznych. Szczególnie chodzi tu o noszenie czapki i niewychodzenie na dwór z mokrą głową. Konieczne jest również unikanie zanieczyszczeń, zachowanie odpowiedniej temperatury i nawilżenie pomieszczeń w domu w sezonie grzewczym. Liczy się tez codzienny zdrowy tryb życia. Zdrowszy, silniejszy organizm to mniejsze ryzyko „złapania” infekcji.