Jak dobrać pokrycie dachowe do kąta nachylenia połaci

jak-dobrac-pokrycie-dachowe-do-kata-nachylenia-polaci

Trwałość, estetyka i cena to jedne z ważniejszych kryteriów, które biorą pod uwagę osoby poszukujące idealnego pokrycia dachowego do swojego domu. Należy jednak pamiętać, że na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo konstrukcji wpływają też inny czynniki. Nie każdy wie, że dobór materiału pokryciowego powinien być dopasowany między innymi do kąta nachylenia połaci dachowej. W jaki sposób trzeba je dobierać i co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Na jakich dachach można stosować lekkie pokrycia dachowe?

Jednym z kryteriów definiujących poszczególne rodzaje pokryć dachowych jest ich ciężar, którego dobór ma znaczenie również w kontekście kąta nachylenia połaci. Na początek skupimy się na lekkich produktach, których masa najczęściej wynosi od 4 do 12 kg/m2. Poszukując takich produktów, należy sięgnąć po blachodachówkę albo po blachę trapezową. Jeśli chodzi o kąty nachylenia połaci, które są wówczas odpowiednie, to należy kierować się następującą zasadą:

  • dachówka trapezowa i płaska są odpowiednie dla dachów, których kąt nachylenia wynosi 3 stopnie,
  • blachodachówka jest odpowiednia dla pokryć dachowych, których kąt nachylenia wynosi 9 stopni,
  • papa jest odpowiednia dla dachów, których kąt pochylenia wynosi co najmniej 3 stopnie,
  • gont bitumiczny jest odpowiedni dla dachu, którego kąt nachylenia wynosi co najmniej 12 stopni.

Co z ciężkimi pokryciami dachowymi?

Niektórzy inwestorzy, którzy odwiedzają naszą hurtownię pokryć dachowych w Warszawie, chcą zainwestować w solidniejsze rozwiązania. W takich przypadkach najczęściej rozmawiamy o ciężkich pokryciach dachowych, których masa wynosi od 40 do 80 kg/m2. Do takich produktów zaliczamy przede wszystkim dachówkę ceramiczną. Takie pokrycie jest uważane za jedne z najsolidniejszych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że dachówka ceramiczna może być kładziona na dachach o spadku powyżej 20 stopni. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku mniejszych nachyleń może wystąpić problem związany z przeciekaniem. W przypadku dachów, które mają kąt nachylenia na poziomie 22-60 stopni można natomiast zainwestować w dachówkę cementową.