Jak dobrać chodniki łazienkowe do wnętrza?

Dbając o wystrój wnętrza trzeba, zwracać uwagę na najmniejsze szczegóły. Pozornie może się wydawać, że niektóre rzeczy nie wpływają aż tak na wygląd wnętrza. Nic jednak bardziej mylnego. Zadbanie o takie szczegóły jak chodniki łazienkowe, może znacząco zmienić wygląd pomieszczenia.

Do czego przydają się chodniki łazienkowe?

Skupmy się najpierw nad ich praktycznym zastosowaniem. Wiele osób stosuje takie chodniki po to, żeby oddzielić stopy od podłogi. Nie każdy posiada podgrzewaną podłogę w domu, dlatego taki chodnik może się bardzo przydać, zwłaszcza w okresie zimowym. Innym ich zastosowaniem jest to, że bardzo dobrze chłoną wodę, dzięki czemu, gdy wyleje się woda z wanny lub spod prysznica, to taki chodnik łazienkowy wchłonie wodę. Pozwala nam to, oszczędzić sporo czasu, ponieważ łatwiej jest wycisnąć chodnik, niżeli wycierać łazienkę.

Poza samym aspektem praktycznym chodniki łazienkowe mogą nam służyć jako genialne dopełnienie wystroju wnętrza.

Jak dopasować chodniki łazienkowe do wnętrza?

W zależności od tego, jakie kafelki i kolor ścian posiadamy w łazience, możemy dobrać chodnik. Jeśli posiadamy jednak dużą łazienkę, lepszą decyzją będzie kupienie dwóch chodników, jednego większego a drugiego trochę mniejszego. Przestronne pomieszczenia mają to do siebie, że wydają się strasznie puste. Jeśli jednak posiadamy dwa chodniki rozłożone w odpowiednich miejscach, możemy ten efekt zniwelować. Najlepiej jest rozłożyć jeden chodnik gdzieś w centrum, tak żeby był dobrze widoczny, a drugi gdzieś bliżej wanny lub kabiny prysznicowej.

Poza tym, dobranie kolorów też nie zawsze jest takie proste. Kiedy myślimy nad tym, jaki kolor chodnika do łazienki wybrać, musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  1. Kolor posadzki
  2. Kolor ścian
  3. Ogólny wystrój wnętrza

Najpierw musimy wziąć pod uwagę kolor posadzki. Jeśli nasza posadzka jest jasna, nie powinniśmy dobierać bardzo jasnych chodników, ponieważ będą się one zlewać, co da nieprzyjemny wizualny efekt. Musimy dobrać kolor, który będzie przynajmniej trochę stał w kontraście do posadzki. Jeśli ściany różnią się kolorem od podłogi, to na tej podstawie możemy dobrać kolor chodnika. Możemy wtedy dopasować kolor chodnika do ścian, zmieniając tylko trochę odcień koloru. Da nam to ciekawy efekt wizualny, który na pewno spodoba się wielu osobom. Oczywiście kolor trzeba jeszcze dobrać do charakteru wnętrza. Jeśli chcemy zachować poważny charakter łazienki, to lepiej będą wyglądać kolory ciemniejsze niż jaśniejsze.

Jaki wpływ mają chodniki na wygląd łazienki?

Choć dla wielu osób może się to wydawać nieoczywiste, to taki mały dodatek może sporo zmienić. Chodniki łazienkowe bawełniane, bardzo dobrze wyglądają w łazienkach, które są bardziej eleganckie, powodując, że wydają się bardziej przytulne. Jeśli natomiast wybierzemy prosty chodnik bez żadnego włosia ani niczego takiego, do doda to łazience surowszej atmosfery. To, w jakim charakterze będziemy chcieli utrzymać naszą łazienkę, zależy często od jej kolorystyki. Ciemne marmurkowe pomieszczenia lepiej wyglądają z prostymi chodnikami, natomiast jasne kafelki lepiej komponują się z przyjemnymi bawełnianymi chodnikami.

Na co uważać podczas zakupu chodników do łazienki?

Jeśli posiadamy podgrzewaną posadzkę w łazience, to musimy dobrać chodnik, który będzie do tego przystosowany. Jeśli kupimy taki, który nie będzie przystosowany do ogrzewanej posadzki, może to spowodować, że szybciej się on zepsuje. Trzeba też uważać w drugą stronę. Jeśli nasza posadzka nie jest podgrzewana, to kupowanie cienkiego chodnika, nie wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

Nie można też zapominać, o tym, czy dany chodnik dobrze znosi czyszczenie. Często ze względu na średnią jakość wykonania, chodniki łazienkowe bardzo szybko się psują. Chodniki ze względu na to, że często się po nich chodzi i mają ciągłą styczność z wodą, muszą być bardzo często czyszczone. Z tego powodu, zdarza się, że jeśli szwy nie są najlepiej wykonane, bardzo szybko ulegają zniszczeniu, przez co chodnik zaczyna źle wyglądać.