Jak czyścić tapicerowane krzesła?

jak-czyscic-tapicerowane-krzesla

Miękkie krzesła tapicerowane sprawdzają się idealnie w jadalni, salonie oraz gabinecie. Cechują się dużą wygodą, a także wyjątkową estetyką, którą można łatwo dopasować do każdego wnętrza: do wyboru są niemal dowolne kolory i materiały: od eleganckiej skóry, poprzez miękką bawełnę, aż po delikatny aksamit. Wiele osób uważa jednak takie krzesła za trudne w czyszczeniu. Na szczęście nie jest to prawda.

Z jakiego materiału wykonana jest tapicerka?

Sposób czyszczenia tapicerki zależy przede wszystkim od materiału, z którego została wykonana. Do najczęściej spotykanych należą bawełna, aksamit, welur oraz tkaniny syntetyczne, na przykład mikrofibra. Bardzo popularne są również obicia skórzane, wykonane zarówno ze skóry naturalnej, jak i z jej sztucznego zamiennika, zwanego ekoskórą. Należy przy tym pamiętać, że krzesła tapicerowane z prawdziwej skóry wymagają oprócz mycia regularnej konserwacji z użyciem dedykowanych środków.

Jak wyczyścić skórzaną tapicerkę?

Skóra jest stosunkowo łatwa w czyszczeniu, ponieważ wilgoć i zabrudzenia słabo w nią wnikają, najczęściej osadzając się jedynie na powierzchni. W większości przypadków wystarczy więc przetrzeć ją delikatnie wilgotną szmatką, ewentualnie z dodatkiem odrobiny środka czyszczącego. Ciężko ją również odbarwić oraz poważnie uszkodzić, a jeśli do tego dojdzie, można użyć jednego z licznych dostępnych na rynku specyfików do czyszczenia skóry lub uzupełniania powstałych w niej ubytków.

Wszystkie powyższe informacje odnoszą się również do ekoskóry, podobnie wytrzymałej i odpornej na zanieczyszczenia. Najważniejszą różnicą pozostaje fakt, że syntetyczna skóra nie wymaga regularnej konserwacji i wystarczy ograniczyć się do jej okazjonalnego czyszczenia. Należy wtedy stosować ciepłą wodę z płynem do mycia oraz dedykowane detergenty w przypadku wyjątkowo uciążliwych zabrudzeń.

Jak wyczyścić tapicerkę z tkaniny?

Tapicerki z tkaniny, wykorzystywane między innymi w krzesłach firmy JNP Meble Nowak, wykonywane są z różnorodnych materiałów, od delikatnego aksamitu po wytrzymałą syntetyczną mikrofibrę. Do ich czyszczenia należy używać środków dedykowanych konkretnym tkaninom i stosować się ściśle do instrukcji producenta. Często można użyć w tym celu również uniwersalnych produktów, takich jak proszek do prania. Wcześniej warto jednak przetestować ich działanie na mało widocznej części krzesła, na przykład jego spodzie, aby upewnić się, że nie dojdzie do odbarwienia tkaniny.