Dlaczego tablica adresowa LED, czyli o podświetleniu numeru domu

tabliczki-adresowe-led

Nieodłącznym elementem fasad budynków jest oznakowanie, które wskazuje, pod jaki adres trafiliśmy. Mogą to być przyczepione do ściany cyfry i litery albo tabliczki adresowe z numerem i nazwą ulicy. Ich praktyczna rola w lokalizacji budynków jest nieoceniona. Co ważne, mogą one stanowić także stylowy element dekoracyjny. Do wyboru mamy szereg rozwiązań w tym zakresie. A jednym z najbardziej funkcjonalnych są tabliczki adresowe LED. Dlaczego warto na nie postawić?

Prawo a oznakowanie budynków

Zanim wymienimy wszystkie zalety, jakimi odznacza się tablica adresowa LED, warto w ogóle omówić kwestię prawną dotyczącą oznakowania budynków jako takich. Niestety zbyt wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że czasy przemian ustrojowych obok upadku komunizmu zaserwowały nam także zmiany w prawie geodezyjnym.

Ustawa z maja 1989 wprowadziła bowiem obowiązek znakowania budynków za pomocą czytelnych danych porządkowych, które określamy dzisiaj po prostu jako adres. Dokładnie chodzi tutaj oczywiście o numer budynku oraz nazwę ulicy, przy której się on znajduje (ewentualnie nazwę placu lub miejscowości, jeśli ulica nie ma nadanej nazwy). Brak czytelnego i uwaga: oświetlonego w nocy oznakowania, jest traktowane jako wykroczenie i podlega karze mandatu w wysokości 250 zł!

tabliczki-adresowe

Tablica adresowa LED i jej zalety

Skoro już wyjaśniliśmy kwestię obowiązku posiadania numeru domu, to możemy już spokojnie przejść do jednego z najbardziej praktycznych i ciekawych pod względem designu rozwiązań w tym zakresie. Jest nim oczywiście tabliczka adresowa LED. Jest to rodzaj oznakowania budynków, który pozwala na zachowanie pełnej widoczności numeru i ulicy domu nawet w nocy. A jak już wiemy, taki jest również wymóg ustawowy. Adres musi być dobrze widoczny także po zmroku.

Co prawda, jeśli nasz dom stoi przy dobrze oświetlonej ulicy, to nie musimy martwić się o dodatkowe oświetlenie. Jeśli jednak jest inaczej, to musimy je po prostu zapewnić. Tabliczki adresowe LED to nowoczesne i bezobsługowe produkty. Zainstalowane w nich oświetlenie LED jest przy tym niezwykle trwałe i będzie z powodzeniem oświetlało cyfry i nazwę ulicy naszego domu przez wiele lat.

Ponadto tabliczki adresowe LED dostępne są w wielu różnych formatach i kolorach. Znajdziemy wśród nich zarówno tabliczki pionowe, jak i poziome oraz podłużne. W tym również modne w ostatnim czasie tabliczki adresowe o powierzchni imitującej naturalne drewno czy beton. Tym samym obok widocznego adresu, możemy także sprawić sobie piękną dekorację fasady.