Dlaczego olej rzepakowy powinien na stałe zagościć w każdej kuchni?

Tłuszcze roślinne zajmują znaczące miejsce w codziennej diecie. Spośród dużej ilości propozycji na półce warto wybrać dobrze. Olej rzepakowy jest jednym ze zdrowszych olejów. Tłoczony z nasion rzepaku o charakterystycznej żółtej barwie kwiatów i czarnym kolorze nasion. Jakie właściwości sprawiają, że jest on tak bardzo pożądany w kuchni całej Unii Europejskiej?

Jakie cenne właściwości ma olej rzepakowy?

Olej rzepakowy jest źródłem cennych dla organizmu składników, m.in. nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolenowy (popularnie nazywany kwasem omega-3) oraz linolowy (znany jako kwas omega-6). Kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6 mają pozytywny wpływ na działanie całego układu krwionośnego, mięśnia sercowego, stan skóry oraz funkcjonowanie nerek. Kwasy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Warto zadbać, aby w codziennej diecie nie zabrakło tych składników. Najlepszym źródłem kwasów omega jest olej rzepakowy. Ma najlepszy stosunek kwasów i można go z powodzeniem spożywać każdego dnia. Olej jest wyjątkowo bogaty w kwas oleinowy, ponieważ zawiera go aż około 62%. Ten wartościowy składnik zmniejsza zawartość cholesterolu (LDL) w organizmie.

Czym jest olej rzepakowy nierafinowany?

Olej rzepakowy, który jest tłoczony na zimno określa się jako nierafinowany. Najlepiej stosować go „na zimno”, np. do sałatek, do sosów, do robienia domowego majonezu. Olej rafinowany natomiast jest olejem tłoczonym na ciepło. Najkorzystniejsze jest stosowanie go do smażenia, gotowania oraz pieczenia, ale można również używać go jak „oleju na zimno”, czyli do sosów i sałatek. To ważna reguła, której warto się trzymać w przypadku tłuszczy roślinnych, aby zachowały one wszystkie cenne składniki.

Jakie witaminy zawiera olej rzepakowy?

Olej rzepakowy rafinowany jest bogaty w fitosterole, czyli polifenole oraz sterole roślinne. Fitosterole wspomagają utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu w organizmie. Polifenole mają działanie przeciwutleniające, czyli antynowotworowe. Olej rzepakowy jest bogactwem witamin E, K, A. Witamina A działa zbawiennie na kondycję oczu oraz skóry. Witamina K z kolei wspomaga prawidłowe krzepnięcie krwi. Witamina E działa zaś przeciwutleniająco oraz niweluje wolne rodniki.

Czy wiesz, że…

Olej rzepakowy nie jest szczególnie popularny w Polsce. Dawniej w naszym kraju uprawiano rzepak zawierający kwas erukowy, który jest szkodliwy dla zdrowia. Od wielu lat w kraju nad Wisłą uprawia się jedynie rzepak całkowicie pozbawiony wszelkich szkodliwych składników. Jest produktem, który może spożywać z korzyścią dla zdrowia cała rodzina.

Olej rzepakowy skarbem Europy

To hasło promujące program edukacyjno-promocyjny, który ma na celu promowanie dobroczynnych właściwości oleju rzepakowego. Kampania jest współfinansowana przez Unię Europejską. Okres promocji jest przewidziany na trzy lata, w trakcie których zacieśni się również współpraca pomiędzy Polską i Francją, które aktualnie są najbogatszymi w rzepak krajami w całej Europie. Na pytanie olej słonecznikowy czy rzepakowy najlepiej odpowie strona internetowa olejrzepakowy.com, która zawiera wiele wartościowych informacji na temat oleju rzepakowego. Można przeczytać historyczne ciekawostki oraz zapoznać się z licznymi przepisami kulinarnymi z użyciem tego zdrowego tłuszczu roślinnego. To bardzo ciekawe źródło rzetelnych informacji, z którymi warto się zapoznać.