Czym cechują się kwiaty jednoroczne?

Rośliny jednoroczne to alternatywa, która znajdzie zastosowanie w większości ogrodów, zarówno tych okazałych i rozległych, jak i na niewielkich przydomowych rabatach. Wykazują wiele zalet, które docenią zwłaszcza zwolennicy corocznej zmiany aranżacji. Czym cechują się kwiaty jednoroczne i jakie ciekawe gatunki znajdziesz wśród tej grupy roślin?

Kwiaty jednoroczne to grupa roślin, których cały cykl rozwojowy zamyka się w trakcie jednego sezonu. Począwszy od wysiewu, poprzez kiełkowanie i kwitnienie, aż do naturalnego obumarcia po wydaniu nasion. Wśród roślin jednorocznych możemy wyróżnić gatunki, które wysiewane są bezpośrednio do gruntu, jak i sadzone z przygotowanej wcześniej rozsady. Najpopularniejsze gatunki kwiatów jednorocznych, to między innymi: aksamitka, chaber, nagietek lekarski, aster, celozja, cynia, słonecznik.

Kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu

Okres siewu uwarunkowany jest indywidualnymi preferencjami danego gatunku. Wśród tej grupy roślin jednorocznych znajdziesz takie, które możesz wysiewać już w marcu, np. chabry lub maki. Warunkiem jest odpowiednia temperatura podłoża, która powinna wynosić nie mniej niż 6º C. Wczesne gatunki są z reguły bardziej odporne na delikatne przymrozki, niemniej sianie do zamarzniętej jeszcze gleby nie przyniesie oczekiwanego efektu, a ponadto – trudne będzie również odpowiednie przygotowanie podłoża.

Zaleca się, by nasiona wysiewać rzędowo, z zachowaniem właściwych odstępów, umożliwiających późniejszy wzrost rośliny. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, kiełkowanie następuje po ok. 2 tygodniach. Ze względu na fakt, iż okres wegetacji roślin jednorocznych ogranicza się zaledwie do kilku miesięcy, nie jest konieczne nawożenie rabat. W tym przypadku pielęgnacja ogranicza się do systematycznego podlewania i odchwaszczania wzrastających roślin, usuwania przekwitniętych lub uschniętych kwiatów oraz ewentualny montaż podpór dla gatunków osiągających większe rozmiary.

Gatunki jednoroczne wysiewane do gruntu to np. słonecznik, lewkonia, chaber, nagietek, łubin, nasturcja, groszek.

Dowiedz się również więcej o tym, jaka powinna być odpowiednia gleba w ogrodzie: https://florexpol.eu/blog/kwasna-czy-zasadowa-jaka-powinna-byc-gleba-w-ogrodzie/

Kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady

Rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady to przede wszystkim gatunki, które preferują wysokie temperatury, a wiosenne przymrozki są dla nich absolutnie niewskazane. Ponieważ rozsadę umieszczamy w gruncie nie wcześniej niż w połowie maja, już wczesną wiosną, a nawet zimą należy przygotować sadzonki.

Nasiona wybranych gatunków kwiatów trzeba wysiać do specjalnego inspektu lub szklarni ogrodowej, pamiętając o zachowaniu dość wysokiej temperatury (ok. 20º C). W momencie kiełkowania roślin warto przeprowadzić pikowanie, aby zachować wyłącznie najsilniejsze egzemplarze. Przed sadzeniem do gruntu niezbędne jest zahartowanie roślin poprzez stopniowe obniżanie temperatury w szklarni, a w przypadku domowej rozsady – poprzez wydłużanie czasu przebywania młodych sadzonek na zewnątrz.

Wśród gatunków roślin jednorocznych, uprawianych z rozsady znajdziesz między innymi: aksamitkę, astry, kocankę, begonię, goździki, szałwię, petunię.

Wszystkie wymienione powyżej gatunki roślin jednorocznych oraz wiele innych, możesz kupić w sklepie ogrodniczym Florexpol.