Chmura internetowa – jak się sprawdzi przy pracy zdalnej?

chmurainternetowa-jaksiesprawdziprzypracyzdalnej

Chmura dla firm zapewnia wiele korzyści. Usługi cloud mogą być przydatne nie tylko do bezpiecznego przechowywania danych, to również istotne wsparcie w pracy zdalnej oraz hybrydowej.

Co to jest chmura internetowa?

Na początek warto wyjaśnić, co to jest chmura internetowa. To pojęcie, z którym od kilku lat możemy spotkać się niemal na każdym kroku. Mimo że termin „chmura” sugeruje dość odległą i niejasną architekturę, w praktyce to nic innego, jak połączona ze sobą sieć serwerów, zazwyczaj obsługiwanych przez konkretnego dostawcę w ramach centrum przetwarzania danych. Dostęp do plików oraz usług dla użytkowników końcowych jest z kolei realizowany przez Internet.

Co zatem wyróżnia chmurę na tle tradycyjnej infrastruktury sieciowej? Przede wszystkim stała dostępność i bezproblemowe skalowanie. Usługodawcy oferujący takie rozwiązania nieustannie pracują nad tym, by wszystkie serwisy działały bez najmniejszych problemów, co przekłada się na spore korzyści dla użytkowników. Do tego zmiana potrzeb firmy nie wymaga kosztownej przebudowy własnej serwerowni. W większości przypadków wystarczy skontaktować się z dostawcą, aby dodać lub odjąć konkretne zasoby.

Chmura dla firm podczas pracy zdalnej

Dla użytkowników prywatnych cloud to przede wszystkim sposób na bezpieczne przechowywanie danych w zdalnej lokalizacji. W ten sposób działają popularne usługi, takie jak Dysk Google, iCloud, Dropbox czy OneDrive. Z perspektywy firm chmura to jednak znacznie więcej możliwości – warto podkreślić między innymi ogromną przydatność w pracy zdalnej i hybrydowej.

Chmura dla firm może służyć na przykład do obsługi licznych aplikacji wykorzystywanych na co dzień przez pracowników. Obecnie coraz więcej rozwiązań może działać w ramach infrastruktury cloud, gdzie będą dostępne z dowolnego miejsca na świecie. To również świetny sposób na prowadzenie spotkań, przeprowadzanie konferencji czy udostępnianie informacji przydatnych dla pracowników. Wszystko to sprawia, że usługi cloud idealnie sprawdzą się jako wsparcie dla pracy w trybie zdalnym lub hybrydowym, pozwalając na zachowanie ciągłości działań przedsiębiorstwa nawet w krytycznych sytuacjach.

Co jeszcze oferuje chmura dla firm?

Usługi cloud oferują również szereg innych możliwości dla przedsiębiorstw. Jednym z nich jest opcja przeprowadzania wymagających, skomplikowanych obliczeń na wydajnych urządzeniach, których samodzielna obsługa byłaby często zbyt kosztowna. W przypadku korzystania z rozwiązań w chmurze płatność przeważnie dotyczy tylko wykorzystanych zasobów, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie do potrzeb każdego przedsiębiorstwa.

 

Ponadto chmura jest świetnym miejscem na zapisywanie kopii zapasowych. Przeprowadzenie backupu z wykorzystaniem usług cloud będzie idealnym sposobem, by uchronić się przed skutkami krytycznych awarii czy daleko idących ataków. Podczas gdy przy kopiach na lokalnych urządzeniach dane mogłyby bezpowrotnie zginąć, informacje przechowywane na serwerze zewnętrznego dostawcy pozostaną bezpieczne nawet w takich sytuacjach. Pod tym względem warto stawiać szczególnie na firmy, które dysponują odpowiednimi systemami ochrony, spełniającymi m.in. wymogi standardu TIER III. W Polsce jednym z takich dostawców jest INEA z własnym Data Center w okolicach Poznania.